BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

BorsodChem-hegemónia a barcikai parkokban

2003. június 26. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A szlovák határ közeli Kazincbarcikán két ipari park is működik, amelyek mára megteltek. Közigazgatásilag a várost Miskolccal összekötő 23-as közlekedési út és vasút két oldalán elhelyezkedő iparterületek Kazincbarcikához és a szomszédos Berentéhez tartoznak, ám hovatartozásukról jelenleg is pereskednek a települések. A mintegy ezerlakosú Berente hivatalosan 1999-ben szakadt el - a ma 33 ezer fős - Kazincbarcikától, ám a vagyonmegosztásról még mindig nem sikerült megállapodniuk. (A területen működő ipari nagyvállalatok által fizetett iparűzési adó jelentős bevételt jelent, a berentei területen működő Borsod Hőerőmű és a BorsodChem Rt. vegyi gyárának kétharmad része több mint félmilliárd forintos bevételt vont el Kazincbarcikától.) A BorsodChem tulajdonában lévő 15 hektáros park 1997-ben nyert ipari park címet, itt saját és a vegyipari tevékenységéhez szorosan kapcsolódó cégek működnek. A kazincbarcikai ipari parkot (KIP) - amely 1998-ban nyerte el címet - pedig a villamos- és hőenergia-termelő és -szolgáltató AES Borsodi Energetikai Kft. kihasználatlan területeinek hasznosítására hozták létre. A jelenleg 18,6 hektáros park üzemeltetője az AES tulajdonában lévő Kazincbarcikai Iparterületfejlesztő (KI) Kft. Az ingatlan gyakorlatilag megtelt, mivel tavaly a BorsodChem megvásárolta a KIP még szabad 80 százalékát - mondta lapunknak Csók Lajos, az üzemeltető cég ügyvezetője. A vegyipari vállalat azért vásárolt a szomszédban területet, mivel saját parkja már megtelt. A cég vegyipari alapanyaggyártást kíván folytatni a KIP területén, a fejlesztéseket 2005-ben kezdi el.
A park többi részén az AES, a HB Technik, a Glass Technik és egy magánvállalkozó tevékenykedik, amelyek megvásárolták a területet és felújították a régi szénipari ingatlanokat. A KI közüzemi szolgáltatást nyújt a betelepülőknek. A BorsodChem által megvásárolt területen kívüli mintegy nyolc hektár infrastruktúrája kiépülhet, a fejlesztésekre a KI hozzávetőleg 120 millió forintot költött, ennek negyede vissza nem térítendő, míg negyede kamatmentes, visszatérítendő állami támogatás volt. A KIP területe még mintegy 20 hektárral bővíthető lenne, ám erre csak a telkek hovatartozásáról Kazincbarcika és Berente között dúló jogvita lezárulta után kerülhet sor. Az biztos, hogy az önkormányzatok iparűzésiadó-kedvezményt nem adnak majd az új betelepülőknek.

Domokos Erika
Domokos Erika

Ez is érdekelhet