BUX 139275.02 -0,02 %
OTP 45260 -0,09 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kicsi, de növekszik a magyar netközösség

Minden ötödik magyarországi háztartásban van személyi számítógép, azonban csak minden huszadik rendelkezik internet-előfizetéssel - derül ki a Tárki felméréséből. A duplázódás ellenére a lakosság alig 6 ezreléke vásárol a világhálón. A mobiltelefon használata viszont gyorsan terjed.

2002. február 19. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A magyarországi háztartások 20 százalékában van személyi számítógép, ezeket a lakosság mintegy 25 százaléka használja - derül ki a Társadalomkutatási Intézet (Tárki) Rt. infokommunikációs jelentéséből. A számítógépes világhálóhoz azonban ennél kevesebben férnek hozzá, ugyanis a háztartások csupán öt-hat százalékának van internet-előfizetése. Az viszont az elemzés szerint biztató, hogy a háztartási webhozzáférés a múlt évben áprilisról augusztusig, alig négy hónap alatt 4,9 százalékról 6,1 százalékra bővült.
A Tárki hat infokommunikációs eszköz, a mobiltelefon, a személyi számítógép, az internet, a WAP, az e-mail, valamint az online vásárlási lehetőségek használatát vizsgálta. Ezek közül egyértelműen a mobiltelefon a legelterjedtebb. Térhódítása szembetűnő: míg 2001 tavaszán a megkérdezettek 28,4 százaléka, addig ősszel már 35,7 százalékuk rendelkezett valamilyen típussal. Ennél némileg ritkább a számítógép-használat. Ma Magyarországon minden negyedik ember mered rendszeresen a monitorra, ám nagy részük nem kapcsolódik semmilyen hálózatra. Tavaly kissé csökkent is a számítógép-használó magyarok száma. Ezzel párhuzamosan a rendszeresen internetezők aránya is némileg mérséklődött, a második felmérésnél 8 százalék volt az érték. A magyar webhasználók közül minden harmadik nem folytat elektronikus levelezést, ezért a lakosságon belül csupán hat százalék körül mozog az e-mailezők aránya. Az online-vásárlók aránya pedig még ennél is kisebb: a duplázódás ellenére még az őszi felmérés is csupán 0,6 százalékos arányt jelzett.
A számítógépet használó megkérdezettek közül minden második használja a gépet otthon. Sokkal jellemzőbb azonban az otthonon kívüli használat, ahol a munkahely, illetve az egyetem és az iskola a leggyakoribb helyszín. Az adatok szerint a megkérdezettek háromnegyede nem otthonról internetezett, illetve e-mailezett.
D. L.

Domokos László
Domokos László

Ez is érdekelhet