A BKV a T-Systems debis IT Services Unisoftware Kft.-re bízta teljes adatfeldolgozással kapcsolatos informatikai tevékenységét, de például a forgalomirányító vagy a folyamatos villamosenergiafelhasználást biztosító rendszereket nem adta ki a kezéből - mondta lapunknak Dányi József, a BKV kontrollingigazgatója. A közbeszerzési eljáráson a debis mellett az amerikai érdekeltségű EDS Hungary Kft. indult, ám az előbbi társaság pénzügyi ajánlata volt a kedvezőbb.
Az outsorcingszerződés keretében a debis 6,1 milliárd forintot fizet a BKV-nak az átadott informatikai alkalmazásokért, illetve az eszközparkért, köztük a központi szerverért, a telephelyeken lévő lan-hálózatért, a személyi számítógépekért és nyomtatókért, s a közlekedési cég ezek mellett átadja a megszerezett szoftverjogokat és 37 informatikai területen dolgozó munkatársat. A vevő a szerződés szeptember végi aláírásakor kifizette a vételár 20 százalékát, a többit pedig az átadás-átvétel végleges lebonyolításakor, egy hónapon belül törleszti. Az összeget a közlekedési társaság alaptevékenységére, egyebek mellett járműbeszerzésre fordítja. A következő tíz évben a debis tartja karban, s adott esetben cseréli az elhasználódott eszközöket, s üzemelteti az informatikai rendszert, a BKV az informatikai szolgáltatásért tíz év alatt folyó áron összesen 29 milliárd forintot fizet a debisnek. A szerződéssel olyan szolgáltatáshoz jut a BKV, amelyet házon belül nehezen tudott volna biztosítani. A debis garantálja a minőséget, de ha ezt nem teljesíti, akkor díjcsökkentést hajtanak végre.
A szerződéses időszak végén a debis visszaadja a BKV-nak az eszközöket, s a közlekedési cég akkor eldönti, hogy saját maga kívánja üzemeltetni azokat, vagy újabb pályázatot ír ki a hasznosításukra. Magyarországon mindeddig nem történt a BKV lépéséhez hasonló volumenű és mértékű informatikai ki- helyezés, még a Matáv sem döntött a teljes rendszere kihelyezéséről - jegyezte meg Dányi.
D. J.
