Tavaly nem nőtt számottevően az internetes boltok száma - állapította meg nemrég végződött vizsgálatában az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület (OFE). Számukat Fischer Gábor, az OFE szakértője körülbelül negyvenre teszi. Tavaly 1,2 milliárd forint volt a kisfogyasztói (business-to-consumer, b2c) kereskedelem forgalma. A magyar e-boltok többsége marketplace-eken vagy online-áruházakon keresztül árulja termékeit, így egyszerre több helyen is jelen lehet. A magyar e-áruházak nagy részében nem vagy csak nehezen elérhető az üzletszabályzat. Az OFE egyedül a Fotexnet.hu-t tartotta jó példának, Fischer konkrét negatív példákat nem közölt. Szerinte az oldalak nem nyújtanak segítséget a vásárlásban, így a vevőnek kell rájönnie mindenre. A kisebb oldalak nagy részén nincs általános tájékoztató a fizetés és szállítás módjáról. Sok helyen nem jelölik meg az üzlet felelősét, a telephelyet, a címet és az egyéb elérhetőségeket. Fischer a legjelentősebb internetes boltoknak a Fokuszonline-t, a Fotexnetet és az eBoltot tartja. A technológiai piac növekedésének megtorpanásával világszinten csökken az e-boltok száma, de Fischer szerint Magyarországon még nem telített a piac. Az OFE az adatkezelést rendben találta, az online-üzletek legfeljebb a szállítási és számlázási cím különbsége esetén kérnek 5-6 adatnál többet. A felmérés szerint a bankkártyás online vásárlás továbbra is nehézkes: az Inter-Európa Bank és az OTP Bank kínál ilyen lehetőséget, de csak a dombornyomásos kártyákat fogadják el, amit azonban az OFE tapasztalatai alapján nem közölnek előre a vásárlókkal. Megállapították, hogy a boltok nagy része nem törődik a vásárlói panaszokkal.
W. E. R.
