BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A vasút már a válság utáni időkre készül

2010. október 25. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az idei InnoTrans nemzetközi vasútipari kiállítás mintegy másfél ezer vállalatvezető, mérnök és tudós, valamint politikus jelenlétében nyitotta meg kapuit szeptember 21-én Berlinben. A rendezvény fókuszában a fenntartható mobilitás és a közösségi közlekedés lehetséges fejlődési irányai álltak. A kétévente megrendezett InnoTrans még mindig a világ egyik legrangosabb szakmai rendezvényének számít, jól érzékelteti ezt a vásár dinamikus bővülése: a kiállítók száma a két évvel ezelőttihez képest 17 százalékkal, a teljes kiállítási terület pedig ötödével nőtt. A berlini vasútipari seregszemlére a világ 110 országából több mint százezer látogató érkezett. Az idei kiállítást mintegy 20 százalékkal több szakmai látogató kereste fel, mint 2008-ban.
Az InnoTrans 2010 szervezőbizottságának adatai szerint a világ 45 országát képviselő összesen több mint kétezer kiállító 26 standon mutatta be a kötöttpályás közlekedéshez kapcsolódó fejlesztéseit. A berlini kiállítás résztvevői között az iparág valamennyi jelentős és feltörekvő szereplője képviseltette magát az alkatrészgyártóktól kezdve az elektronikaieszköz- és -megoldás-szállítókon át a globális piacvezető vasúti mamutcégekig.

A berlini vásár területén összesen 3,5 kilométer vasúti sínpályát telepítettek, amelynek teljes hosszát elfoglalták a kiállított mozdonyok és szerelvények. Az idei rendezvényen a gyártók több mint 120 új járművet mutattak be, amelyek közül félszáz világpremiernek számított. Az újdonságok a között nagysebességű vonatok éppúgy megtalálhatók voltak, mint a hibrid üzemű mozdonyok, az utasbiztonsági vagy éppen kommunikációtechnológiai fejlesztések és a legújabb mobilitási koncepciók. Az energiatakarékosságot célzó műszaki innovációk mellett a berlini kiállítás egyik slágertémáját a szupergyors vasúti járművek és megoldások jelentették. Az iparág három legnagyobb szereplője, az Alstom, a Bombardier és a Siemens is prezentálta a nagy sebességű vasúti közlekedéssel kapcsolatos vízióit, valamint azokat az új járműveket, amelyek a következő években világszerte új fejezetet nyithatnak a gyorsvasút fejlődésében. Az Alstom Berlinben bemutatta az óránként 360 kilométeres sebességre képes Speedelia platformját, a Bombardier egy életnagyságú Zefiro 380-as modell - egyelőre üres - belterében háromdimenziós animáció segítségével mutatta be új, nagysebességű (380 kilométer óránként) vonatának modulárisan felépülő beltéri kialakítását. A Siemens Velaro D modelljének világpremierjét időzítette az idei vásárra, és ugyancsak Berlinben mutatkozott be először a társaság Vectron névre keresztelt mozdonya, amely egy vontatási feladatokra széleskörűen alkalmazható fejlesztést jelent.

Novák Csaba
Novák Csaba

Ez is érdekelhet