BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Javuló kilátások a bukaresti irodapiacon

2010. december 2. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az elmúlt időszakban jelentős élénkülés volt tapasztalható Bukarest irodapiacán. Az irodabérlet iránti kereslet jelentősen nőtt, az átlagos foglaltsági szint megközelítette a 90 százalékot is, pedig az árak - európai mércével mérve is - igencsak borsosak a román fővárosban. Úgy tűnik, hogy az ingatlanbefektetők bizalma is kezd lassan visszatérni, kedden ugyanis a dél-afrikai New Europe Property Investments (NEPI) bejelentette, hogy megvásárolja a Bukarest északi részén található Floreasca Business Parkot (FBP). A százmillió eurót meghaladó ügylet a válság kirobbanása óta a legjelentősebb a román irodapiacon. A londoni tőzsdén is jegyzett NEPI közleménye szerint 27,6 millió eurót fizetett az ingatlan korábbi tulajdonosának a brit Portland Trustnek, emellett átvállalta a cég 73,6 millió eurós banki hiteltartozását is. A most megvásárolt irodakomplexum 36 ezer négyzetméternyi hasznos területén olyan bérlők osztoznak, mint az Oracle, a Holcim, a DHL vagy az Agip. Figyelembe véve, hogy az irodák négyzetméteréért átlagosan 17 eurót fizetnek a bérlők havonta, a most megvásárolt ingatlan éves szinten több mint 7 millió eurót termel majd tulajdonosának, amihez hozzájöhet még a parkolók bérbeadásából befolyó összeg is. A bukaresti irodaházon kívül a NEPI tulajdonában van még a brailai ERP és a pitesti Iris irodaház is. A dél-afrikaiak által kifizetett összeg jelentősnek számít a bukaresti irodapiacon, hiszen a válság előtti ingatlanboom eladási rekordja sem haladta meg a 150 millió eurót. A NEPI szakembereivel egyetértésben egyre többen vélik úgy, hogy a romániai irodapiac elérte mélypontját. Míg 2010 júniusában a mintegy 1,4 millió négyzetméternyi hasznos terület közel 20 százaléka állt üresen, szeptemberben a kiadatlan terület aránya 16 százalék alá csökkent, a jővő év elejére pedig már alig 13 százalékos kihasználatlansági rátát prognosztizálnak. A keresletnövekedés egyik oka, hogy a forráshiány miatt félbemaradt az építés vagy tervezés alatt álló irodaházak jelentős részének kivitelezése - állítják a King Sturge Romania szakemberei -, ezért az év eleji árcsökkenés után 2010 második felében már enyhe emelkedés következett be. A belvárosi irodaházakban egy négyzetméternyi hasznos terület 18-20 euróba kerül havonta, ugyanezért a központtól kicsit távolabb 14-17 eurót kérnek. Nem olcsó a peremkerületekben sem irodát bérelni, hiszen az adottságok és a közlekedés függvényében egy négyzetméter itt is átlagosan 9-13 euróba kerül, jóval többe, mint például Pozsonyban vagy Budapesten. A fővárosi élénkülés ugyanakkor egyáltalán nem érezteti hatását a vidéki nagyvárosok irodapiacán, itt ugyanis továbbra is a "nagyból kisebbe és olcsóbba" trend dívik - mondta a Napi Gazdaságnak Lázár O. Gábor, a kolozsvári A1 Immobili ingatlaniroda vezetője. Az erdélyi városban egy A vagy B kategóriás irodaházban egy négyzetméterért legfeljebb 12, illetve 7 eurót kell havonta fizetni, a lakó- vagy más jellegű épületekből kialakított irodák négyzetméteréért 4-8 eurót kérnek. Lázár szerint hasonló vagy alacsonyabb áron lehet irodához jutni a nagyvárosok többségében, keresletnövekedésnek pedig nyoma sincs. Véleménye szerint az ingatlanhasznosító cégek nem a reális árakat közlik, ezért a statisztikák sem a valóságot tükrözik. Az ingatlanbérleti szerződéseket a meghirdetett áraknál 40-50 százalékkal alacsonyabban kötik - tette hozzá a szakember.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet