Megálljt parancsolt szerdán a Bosnyák téri Mundo projektnek Weinek Leonárd zuglói polgármester és a képviselő-testület. A plázaépítkezés leállítására a kerület szerint azért volt szükség, hogy a hatalmas bevásárlóközpont helyett - az eredeti terveknek és céloknak megfelelően - egy valódi városközpont valósulhasson meg Zugló szívében.
Az önkormányzat sajtóközleménye szerint a városközpont fejlesztője tavaly egy családbarát, zöld városközpont látványrajzait mutatta be a zuglói képviselő-testületnek, nemrég azonban újabb tervekkel kereste meg az önkormányzatot. Ezek az új tervek jelentősen növelik a beépítettséget, csökkentik a zöldfelületet és a közösségi funkciókat is nélkülözik. Emiatt Weinek Leonárd nem tudja és nem is akarja támogatni a beruházást, polgármesterként pedig minden lehetséges eszközzel az eredeti koncepcióhoz való visszatérést fogja szorgalmazni. Az eredeti, tavaly ősszel bemutatott - az ötletpályázatra is és a szerződésben foglalt paraméterekre is jobban hasonlító - városközpont terveiben olyan komplexum szerepelt, ahol a beépített terület több mint 30 százaléka - ez az előírt 10 százaléknál lényegesen nagyobb arány - zöld maradt volna. Az első szerződést szeretnénk tiszteletben tartani - mondta Weinek. A centrum ráadásul olyan közösségi funkciókat is befogadott volna, amelyeket ma több, egymástól távol eső helyen lehet csak igénybe venni, az okmányirodától kezdve a közművek ügyfélszolgálatáig.
A beruházó lengyel Echo Investment a fordulatra közleményben reagált, melyben hangsúlyozták, hogy a Mundo Center a Tervtanács által elfogadott lakosságbarát tervek alapján épülne. Kiemelték, hogy az építészeti tervek mind a beépítés aránya, mind a zöldfelület tekintetében megfelelnek a főváros és a kerület építésügyi szabályozásainak. A terveket többszörösen egyeztették az önkormányzat illetékeseivel, az egyeztetés során az észrevételeket a lehetőségekhez mérten igyekeztek minden esetben figyelembe venni. A tervtanácsi prezentáció során a zuglói önkormányzat is képviseltette magát és támogatta a beruházást. Hangsúlyozták, hogy a cég továbbra is nyitott az önkormányzat igényeinek megismerésére, ezért hamarosan tárgyalásokat folytatnak a zuglói városvezetéssel.
