Az európai irodapiaci hozamok súlyozott átlaga 20 bázisponttal emelkedett, így 5,05 százalékon állt 2008 második negyedévében - derül ki a Jones Lang LaSalle legújabb elemzéséből. Ez 75 bázisponttal magasabb, mint egy évvel ezelőtt, amikor a hozamok Európában elérték a legalacsonyabb szintet az akkori piaci ciklusban. A harminc vizsgált piac közül 24-ben emelkedtek a hozamok, a maradék hatban pedig stagnáltak a második negyedév során.
Az elemzés szerint Moszkvát leszámítva tavaly a legszélsőségesebb hozamok közti különbség mintegy 350 bázispontot tett ki, ami mára 200 bázispontra csökkent és 4,5-6,5 százalék között mozog. A legszembetűnőbb a változás a skála alsó szakaszában, ahol a hozamok emelkedése 3,5 százalékról indult. Ez egyértelműen jelzi, hogy a befektetők a mai piacon már nem hajlandóak a prémium árakat megfizetni.
A második negyedévben a legnagyobb, 75 bázispontos emelkedést Oslóban regisztrálták, ahol a hozamok elérték az 5,75 százalékot, Barcelonában az 5,25 százalékot, Madridban az 5,25 százalékot és Lisszabonban a 6,5 százalékot. Ezzel szemben néhány piacon, főként a budapestin, a moszkvain, a prágain és a varsóin, stagnáltak a hozamok. Ezeken kívül még Berlinben és London West End negyedében számíthatnak stabil hozamokra az érdekeltek.
A közeljövőben várható piaci helyzettel kapcsolatban a JLL szakértői úgy vélekednek, hogy a hozamoknak emelkedniük kell ahhoz, hogy a befektetőket visszacsalogassák. A tranzakciók lezárása még elhúzódhat nyár végéig, mivel a hitelpiac várhatóan továbbra is korlátozott marad és az alacsonyabb tőkeáttétellel rendelkező befektetők választásra kényszerülnek. Az ingatlanalapok szintén nagy nyomás alá kerülhetnek, mivel egyre több jel utal a gyengülő bérlői piacra. Árkorrekciók is várhatóak a harmadik negyedévben, különös tekintettel a piacok közötti relatív árazásra. Mivel több hitel is újraárazásra vár, kényszerű eladásokra is számítani kell, ami a piac és a befektetők számára egyértelműen utat mutat a valós értékekhez.
