BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egész Európában komoly gond a panellakások felújítása

2005. március 20. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Összeurópai gond a panellakások felújítása, ezért az Európai Unió (EU) 25 tagállamának lakásügyekért felelős miniszterei elvárják Brüsszeltől, hogy 2007–2013 között a központi alapokból is jusson erre pénz – egyebek mellett erről is volt szó azon a kétnapos európai uniós szakmai tanácskozáson, amelyet Prágában tartottak. A résztvevők megállapították: ha a problémát nem orvosolják sürgősen, az a veszély fenyeget, hogy a panellakótelepek állapota rohamosan leromlik. Közös vélemény az is, hogy nem egyes épületeket, hanem egész lakótelepeket kell korszerűsíteni s az EU-nak segítséget kell nyújtania a probléma megoldásában.
A legjobb útnak az uniós pénzalapok megnyitását tartom – mondta újságíróknak Klaus-Peter Runkel, a német szövetségi minisztérium képviselője. Álláspontját a francia kormány képviselője is osztotta. Az új tagállamok érintett miniszterei hangsúlyozottan uniós pénzeket kértek a lakásfelújítási programokra. Az a vélemény is többségi volt, hogy az ilyen munkálatokat alacsonyabb adósávban kellene hagyni, mert ez komoly segítséget jelentene.
A holland szaktárca által készített dolgozat szerint az uniós országoknak erre a célra együttesen mintegy 350 milliárd euróra lenne szükségük. Ennek az összegnek a 70 százalékát a régi, míg 30 százalékát az új tagországokban kellene felhasználni. A közös gondok mellett komoly eltérések is vannak az egyes országok között. A régi uniós országokban a felújításra szoruló panellakások az egész lakásalap öt százalékát képezik, míg az új tagállamokban ez több mint 30 százalék. Az újaknál problémát okoz az is, hogy a panellakásokat a rendszerváltás után tömegesen magánosították, így a felújítások finanszírozását jogilag is nehéz megoldani. Szlovéniában például a lakótelepi lakásoknak 92 százaléka van magántulajdonban, de a lakóknak külön-külön nincs elég pénzük a rekonstrukcióra. Általános volt a vélemény, hogy a panelházakat nem lehet lerombolni, ahogy olykor elhangzik, mert az újak építése sokkal többe kerülne, mint a felújítás.

Horniák Balázs
Horniák Balázs

Ez is érdekelhet