Az önkormányzatokkal közösen pályázik európai uniós forrásokra ingatlanok felújítása és hasznosítása érdekében a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI). A szervezet az idén eddig 4,5 milliárd forintot nyert el, ami több, mint a KVI egész éves költségvetése. Az összeg hét nyertes pályázat eredménye, amihez 300 millió forint saját erőt kell biztosítani. A KVI az egri és a Heves megyei önkormányzattal közösen hamarosan újabb pályázatot nyújt be, amellyel az egri vár fejlesztésére szeretnének uniós forrásokat megszerezni. Hamarosan egyébként a kormány elé terjesztik azt a több száz ingatlant tartalmazó listát, amely az önkormányzatoknak ingyenesen juttatandó vagyonelemeket sorolja fel. A következő összeállított ingatlansor szeptemberben kerül a kormány elé.
Thuma József, a KVI vezérigazgatója elmondta: tapasztalataik szerint a helyhatóságok szívesen fogadják az ingatlanokat, amelyek segítséget jelenthetnek a települések fejlődésében, az állam viszont csak akkor adhatja önkormányzati tulajdonba ezeket, ha minden kritériumnak megfelelnek. Az önkormányzatok pedig akkor nyújthatják be igényüket egy-egy ingatlanra, ha igazolják, hogy konkrét elképzelésük van a hasznosításról. Az állam olyan ingatlanokat ajánl fel, amelyek hasznosítása évek óta megoldatlan: általában elhagyott laktanyák, ipari épületek és telepek szerepelnek a listán. Kihasználatlanul álló műemlék épületeket is igényelhetnének a települések, de ezekkel a kérésekkel ritkábban találkoznak, mert az önkormányzatok óvatosak a műemlék épületek tekintetében.
