A kormány a közelmúltban első olvasatban tárgyalta az Otthon Európában címet viselő nemzeti lakásprogramot. A kormány szerint a jelenlegi lakáspolitika támogatási rendszere állandósítja a társadalmi egyenlőtlenségeket, illetve nem ösztönöz a meglévő lakások minőségének javítására, pedig nagy az uniós átlagtól való lemaradásunk. A program lakástámogatási koncepciója többek között ezekre a problémákra próbál megoldást találni. A rászorultak számára a piac működésével összhangban lévő támogatási rendszert hoznának létre, valamint a lakosság igényeit kielégítő és főként megfizethető lakáskínálatot kívánnak teremteni. A kormány a korábbinál erőteljesebb normatív támogatásokat szándékozik előtérbe helyezni.
A kormányzat a jövő év áprilisában emelni szeretné a vissza nem térítendő szociálpolitikai kedvezmény összegét is. A program 2005-ös célkitűzései között szerepel, hogy a lakásépítési kedvezmény 50 százalékát azok a fiatal, gyermekes családok is igénybe vehessék, akik első lakásként használt lakást vásárolnak. A nemzeti lakásprogram mindezek mellett jelentős hangsúlyt kíván fektetni a bérlakásépítések ütemének felgyorsítására, ezt várhatóan a vállalkozói tőke piaci alapon történő bevonásával érhetik el, a tervek szerint így 2006-ig több mint 10 ezer új lakásba költözhetnek be a bérlők. A jövő évi költségvetésben mintegy hétmilliárd forint áll rendelkezésre az önkormányzati bérlakás-építési program keretén belül. A panelházak felújítására jövőre kétmilliárd forint áll rendelkezésre a büdzsében.
