BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hamarosan elfogadják a nemzeti lakásprogramot

2003. december 14. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Bár az idei év a korábbiakhoz viszonyítva jó volt, a 2004-es esztendő egyelőre igen bizonytalan - mondta Tolnay Tibor, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke az év végi záró közgyűlésen. Mindezt a jelenleg még kiszámíthatatlan jogi és gazdasági helyzetnek tudja be a szövetség. Az ÉVOSZ-nál mindemellett úgy gondolják, hogy a jövő év második felében komolyabb uniós építőipari pályázatok is megjelenhetnek Magyarországon. A szervezet üdvözölte az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatal (OLÉH) létrejöttét, valamint hogy létrehozták az úgynevezett ágazati párbeszéd bizottságot.
A közgyűlésen felszólalt Csiha Judit, a belügyi tárca lakásügyi bizottságának elnöke, aki elmondta, hogy a nemzeti lakásprogramot várhatóan még az idén, de legkésőbb a jövő év elején elfogadja a parlament. A 15 évre szóló program egyik legfontosabb eleme évi 40 ezer új lakás felépítése, ez mintegy hétezerrel haladná meg a tavaly tető alá hozott lakások számát. Arra a felvetésre, hogy létre kellene hozni egy önálló minisztériumot az építésügy területén, a képviselő úgy reagált, hogy ha a helyzet megérett a változtatásra, és mindenképpen szükséges, lépnek majd ez ügyben is. A jogi bizonytalanságokról Csiha elmondta, hogy 2004 második felében ezek várhatóan megszűnnek majd, hiszen a társasházi törvényt már elfogadták, a lakásszövetkezeti törvény is hamarosan a kormány elé kerül s folyamatban van az ingatlan-nyilvántartásról szóló törvény jelentős változtatása is. Csiha szerint az új lakbér-támogatási rendszer megvalósításakor először is rá kell venni a vállalkozókat, hogy építsenek bérlakásokat, amit csak úgy lehet elérni, ha van elég bérlő, valamint ha piaci viszonyokat tudnak teremteni a bérlakáspiacon. A jövő évi költségvetésben egyébként mintegy 800 millió forintot különítettek el lakbértámogatásra.
A közbeszerzési törvény két passzusán dolgozik jelenleg is az OLÉH, ezek az építőipari kivitelezésről, valamint a tervpályázatokról szólnak - mondta Fegyverneky Sándor, a hivatal elnöke. Nemrégiben írták alá az orosz-magyar gazdasági szerződést, amely természetesen az építőiparra is vonatkozik, így várhatóan január elején elutaznak a hivatal küldöttei Oroszországba, hogy megkezdjék tárgyalásaikat a magyar cégek bevonásával történő szociális lakásépítésekről. Fegyverneky szerint jelenleg mintegy 560 elsőfokú építésügyi hatóság van, melyek számát 170-re kellene csökkenteni, míg a jelenleg 20 főből álló építésfelügyeletet normális alapokra kell helyezni. Az OLÉH elnöke elmondta, hogy jövőre a költségvetésből kétmilliárd forint pályázati pénz jut a panelházak felújítására, illetve hétmilliárd forint az önkormányzati bérlakásprogramokra.

Bakonyi Attila
Bakonyi Attila

Ez is érdekelhet