Százmilliós nagyságrendű kifizetetlen számlák miatt a generálkivitelező KÉSZ Kft. egy időre leállította a székesfehérvári és négy másik vidéki labdarúgó-stadion átépítését - erősítették meg lapunk információit a helyhatóságnál és a cégnél. Időközben az is kiderült, hogy a fehérvári beruházás első üteme a tervezett 1,4 milliárd forint helyett csaknem kétmilliárd forintba kerül.
Hasonló a helyzet több más vidéki sportberuházásnál, például a pápai, a nyíregyházi, a kecskeméti, sőt a zalaegerszegi stadionépítkezésnél is. Időközben a kifizetetlen számlák egy részét a lebonyolító Stadion Invest Rt. rendezte, s a kivitelezések újraindultak. A hivatalos tájékoztatás szerint az elvégzett munkák kifizetésében a kormányváltás okozott átmeneti zavart, mert az új vezetők egyenként áttekintették valamennyi központi forrásból finanszírozott beruházás anyagát.
A nagyobb gond az - s ebben szinte valamennyi illetékes egyetért -, hogy a sportberuházásokat finanszírozási oldalról alultervezték, illetve olyan helyhatósági és vállalkozói pénzekkel számoltak, amelyek döntő többsége csak elvileg állt rendelkezésre. Az ország 38 labdarúgó-stadionjának átépítését eredetileg 20 milliárd forintból akarták megoldani s a finanszírozásra 12,7 milliárd forintot különítettek el. Eddig mindössze nyolc stadion átépítése kezdődött el, mert a tulajdonos önkormányzatok a beruházások megvalósításához nem rendelkeznek megfelelő saját forrással, a vállalkozói tőke pedig a tervezettnél kisebb mértékben hajlandó bekapcsolódni a létesítmények fejlesztésébe.
(NAPI)
