A műemlékvédelmi hivatal nem járult hozzá az Árpád szálló lebontásához, ezért bizonytalanná vált a többmilliárdos székesfehérvári ingatlanfejlesztés - értesült lapunk. A több mint egy évtizede üresen álló, ezért meglehetősen rossz állapotban lévő Árpád fürdőt és szállót - sokszori próbálkozás után - a tulajdonos önkormányzat tavaly szeptemberben a helyi Kyra Kft.-nek értékesítette (Befektető, 2001. december 3., 17. oldal). Jóllehet a területen lévő négy ingatlan közül csak a fürdő élvez műemléki védettséget, a hatóság azt közölte a helyhatósággal, hogy az Árpád szálló sem bontható le, s ezt szerződésben is rögzíteni kell. A lakók kiköltöztetése után az épület helyén a beruházó mélygarázst és lakásokat kívánt építeni.
A vevő képviselője egyébként már korábban közölte, tisztában vannak azzal, hogy a speciális helyzetű ingatlan felújításához, illetve átépítéséhez csak alapos előkészítő munka és a műemlékvédelemmel történő egyeztetés után - legkorábban 2003 végén - lehet majd hozzáfogni. Az is nyilvánvaló volt, hogy a Kossuth Lajos utcáról a Várkörútra is átnyúló fürdő és szálló rendbetétele érdekében milliárdos nagyságrendű ingatlanfejlesztésre lesz szükség. A védett Kossuth Lajos utcai homlokzatot és a fürdő faragott kabinjait a műemléki előírásoknak megfelelően kell felújítania az ingatlanberuházásokkal foglalkozó cégnek. A Kyra tervei szerint az egykori gőzfürdő épületében - az ingatlan jellegét és értékeit megőrizve - egy rekreációs központot is kialakítanak.
K. Zs.
