A helyhatóság és a PTE tárgyalásokat kezdett a pécsi toronyház eladásáról - erősítették meg lapunk információit a városházán. Az egyetem, amely jelenleg mintegy háromezer hallgatójának nem tud kollégiumi férőhelyet biztosítani, bizonyos feltételek teljesülése esetén központi támogatás segítségével diákszállóvá alakítaná a Dunántúl legmagasabb lakóépületét. A feltételek között szerepel, hogy a szakértői bizottság kimondja: a ház nem életveszélyes, illetve a PTE az Oktatási Minisztérium kollégiumfejlesztési programjának keretében támogatást kapjon az épület átalakításához. Egy előzetes felmérés szerint a 24 emeletes, az elmúlt évek során meglehetősen rossz állapotba került, IMS-szerkezetű épületet mintegy 2,3-2,5 milliárd forintos költséggel lehetne kollégiummá alakítani.
Az épület egy közelmúltbeli legfelsőbb bírósági döntést követően került ismét a helyhatóság birtokába (NAPI Gazdaság, Befektető, 2001. november 26., 18. oldal). Bár a korábbi tulajdonossal, a BaranyaGaszt Rt.-vel főként az elmúlt évek során felmerült költségek ügyében továbbra is pereskedik az önkormányzat, az ingatlan sorsát mielőbb tisztázni szeretnék. A központi források segítségével kollégiummá alakításnak nem csupán azért sok a pártfogója, mert új férőhelyek építésére a közeljövőben mindenképp szükség van, hanem azért is, mert az előzetes számítások szerint ez kerülne a legkevesebbe. Mint az korábban felmerült, akár szociális célú bérlakásokat, akár szállodát, üzleteket, éttermet vagy konferenciaközpontot alakítanak ki a 84 méter magas házban, a költségek - a szakértői becslések szerint - jócskán meghaladják a hárommilliárd forintot.
Körtési Zsolt
