Felgyorsulhat a mohácsi kikötő fejlesztése, miután a helyhatóságnak a tulajdonos cégekkel sikerült megállapodnia a beruházást eddig hátráltató ingatlancserékről. A mintegy félmilliárd forint értékű központi és uniós forrásokból megvalósuló ingatlanfejlesztést eddig az akadályozta, hogy a beruházás megvalósításához még szükséges, összesen mintegy 3,5 hektáros terület két külföldi érdekeltségű cég tulajdonában volt. Az önkormányzatnál megerősítették, hogy hosszas egyeztető tárgyalások után a Donauber Kft.-vel és az Altap Interporto Kft.-vel is ingatlancseréről állapodtak meg, ezzel a térség fejlődése szempontjából is nagy jelentőségű beruházás megvalósítása elől minden akadály elhárult. (A tárgyalások azt követően vezettek eredményre, hogy a helyhatóság kezdeményezésére a Baranya Megyei Közigazgatási Hivatal a területeket felértékelte, majd elindította a kisajátítási eljárást.)
Várhatóan 2002 végéig teljes egészében helyreáll a dunai hajóforgalom, s ezzel egy időben már használható lesz az új mohácsi kikötő is, amely immár határforgalmi szempontból a schengeni előírásoknak is megfelel. A kormány döntése értelmében a mintegy félmilliárd forintos beruházást központi, illetve uniós forrásokból finanszírozzák. Lapunk információi szerint az illetékes szakminisztériumok már elkészítették a fejlesztés ütemtervét s elkezdődött a környezeti hatástanulmány előkészítése is. Elsőként, mintegy 250 millió forintos költséggel, az állat-egészségügyi állomás épül fel, idén tavasszal, s ezt különböző kiszolgáló létesítmények követik. A teljes beruházás a jelenlegi tervek szerint 2004-ben fejeződik be. A kikötőépítéssel párhuzamosan fejlesztik a helyi ipari park infrastruktúráját is.
Körtési Zsolt
