A múlt héten az EKK és a Microsoft Magyarország vezetői aláírták azt az együttműködési szerződést, amellyel Magyarország csatlakozott a Microsoft kormányzati biztonsági programjához. A kormányok informatikai biztonsággal kapcsolatos támogatása érdekében a Microsoft tavaly indította el a programot, amelynek célja, hogy teljesítse a világ kormányainak és állami szerveinek sajátos biztonsági követelményeit.
A program nagyobb betekintést nyújt a részt vevő szervezeteknek a Windows forráskódjába, ezzel növelni kívánja bizalmukat mind a redmondiak termékei, mind pedig az informatikai iparág egésze iránt. A GSP keretében a programban részt vevő államok – több információ birtokában – biztonságosabb számítástechnikai környezeteket tervezhetnek, készíthetnek, vezethetnek be és üzemeltethetnek. A GSP keretében a Windows programjai forráskódjának megnyitása mellett a Microsoft tudásbázisát is kitárja a részt vevő országok kormányai előtt.
A kormányoknak emellett arra is lehetőségük nyílik, hogy segítsenek a Microsoftnak továbbfejleszteni otthoni és vállalati operációs rendszerei védettségét; együttműködhetnek a redmondiakkal a fenyegetések modellezésében és a termékek felülvizsgálatában – olvasható a szerződő felek közleményében. A GSP eredményeképpen az állami szervek rövidebb idő alatt, kevesebb ráfordítással vezethetik be a Microsoft legújabb megoldásait, mert a termékek már „alapkiépítésben” is jobban megfelelnek a biztonsági igényeknek.
A szerződés szerint az Elektronikus Kormányzat Központ gondoskodik a szellemi tulajdonjogok védelméről és a kód hozzáférhetőségére vonatkozó megállapodás betartásáról. Valójában ez az a kötelezettségvállalás, amit a szerződés megkövetel. Az EKK a forráskódhoz való hozzáférést – a Microsofttal közösen rögzített feltételek mellett – további kormányzati intézményeknek is lehetővé teszi, ehhez azoknak jelezniük kell csatlakozási szándékukat – hangzott el a bejelentéskor.
