A MITS fejlesztési területei között kiemelt jelentőségű az egészségügyi és szociális tevékenységek információtechnológiai eszközökkel és módszerekkel történő támogatása és fejlesztése. Az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium (ESzCsM) az Informatikai és Hírközlési Minisztérium ajánlásaival összhangban ezért kidolgozta az egészségügyi és szociális ágazati információs stratégiát, amelynek megvalósítása az eEgészség Program feladata.
A középtávú feladatok végrehajtása összehangolt munkát kíván az eEgészség Programban részt vállalóktól, ezért az ESzCsM vezetése egy integrált projektmenedzsment-szervezet, az eEgészség Programiroda felállítását határozta el. A programiroda felállításához és működtetéséhez, valamint az egyes projektek előkészítéséhez és végrehajtásához szükséges kapacitásokat az Egészségügyi Stratégiai Kutató Intézet (korábbi nevén Medinfo) mint a minisztérium szakmai háttérszervezete biztosítja.
A programiroda 2003 decemberében kezdte meg munkáját. Az átláthatóság biztosítása érdekében a tevékenységét a kilenctagú eEgészség Programértékelő Bizottság felügyeli, amelybe szakmai szervezetek delegálták képviselőiket (többek között a Magyar Orvosi Kamara, a Kórházszövetség és az MTA Orvosi Informatikai Munkabizottsága). A program szakértőit december folyamán, nyilvános pályázat során választották ki.
Az eEgészség Program megvalósulásával olyan elektronikus dokumentum- és üzenet-szabványok, illetve fogalomtárak jönnek létre, amelyek lehetővé teszik a problémamentes kommunikációt az intézmények között, ezáltal a munkavégzés hatékonyabbá válik, a feladatokra fordított idő lerövidül. A digitális aláírás bevezetése az egészségügyben jelentős előrelépést jelent, hiszen lehetővé teszi a dokumentumok elektronikus cseréjét. Az ágazati portál elindulása - amellett, hogy közcélú információt szolgáltat majd a lakosság számára - helyet biztosít orvosi, szolgáltatói oldalaknak (bizonyítékalapú orvoslás, pályázatok, jogszabályok, aktualitások, konferenciák, képzések, távoktatás), valamint döntéshozói oldalaknak is. Új lehetőségeket teremt a bizonyítékon alapuló orvoslás eszköztára elérhetőségének megteremtése. A tudásbázis elérhető lesz az ágazati portálon keresztül, valamint egy CD-ROM-mal kiegészülő zsebkönyv formájában.
Tervek szerint három régióban létrehoznak egy-egy biztonságos elektronikus összeköttetést biztosító intézményközi információ-mintarendszert, amelynek segítségével a társult intézményeknek lehetőségük nyílik arra, hogy igénybe vegyék a rendszer másik intézményének szolgáltatásait. Egy adott intézmény kérheti egy másiktól a beteg célirányú vizsgálatát és lekérdezheti annak eredményét; valamint - a beteg hozzájárulása esetén - felhasználhatja a korábban végzett vizsgálatok eredményét és láthatja az alkalmazott kezeléseket, de megfelelő jogi szabályozás megteremtésével mód nyílik elektronikus recept küldésére is a beteg közelében lévő gyógyszertárba. Mindezen szolgáltatások az egészségügyi ellátás regionális szintű költséghatékonyságának növekedését és a beteg érdekeit egyaránt szolgálják: nem kell fölöslegesen vizsgálatokat ismételni, a beteg helyett a lelet „utazik”, a vizsgálatok ütemezésével csökken a várakozási idő, és a betegek az eddiginél gyorsabban nyerik vissza munkaképességüket.
