Megkezdték felzárkózásukat az informatikai területen is az olyan EU-aspiránsok, mint Bulgária, Románia vagy Törökország - derül ki az Európai Bizottság E-government című kiadványából. Bulgária 2002 áprilisában hozta létre az információs technológia fejlesztésére hivatott kormányzati központot. A központ által koordinált e-kormányzati projekteket egy állami tulajdonú társaság, angol nevén az Information Services Plc is támogatja. Felgyorsult a munka a törvényhozásban is: megszületett a bolgár szabályozás a közérdekű információkhoz való hozzáférésről (2000), az elektronikus aláírásról (2001), valamint az adatvédelemről (2002). Megkezdődött egy nemzeti optikai kábelhálózat kiépítése, amely a közintézményeket kapcsolja össze, illetve felállt egy központi portál, amelyen keresztül az e-kormányzati szolgáltatások elérhetőek.
Bulgáriához hasonlóan az elmúlt években Románia is megteremtette az információs társadalom hátterét biztosító jogszabályok jelentős részét, melynek a 2001-es Nemzeti e-Közigazgatási Stratégia adott keretet. A közbeszerzéseken a román kormány a központi digitális platform 2002-es elindítása óta 67 millió eurónak megfelelő összeget spórolt - derül ki a hivatalos adatokból. Romániában már lehetséges elektronikus úton a hozzáadottérték-adó bevallása, a tb-járulék átutalása, illetve a statisztikai adatszolgáltatás. A húsz alapvető közszolgáltatás online elérhetőséget 2005-re ígéri a kormány.
Törökországban a „sürgősségi cselekvési programon” belül kapott helyett az „e-átalakulási” stratégia. A mintegy kétszáz e-kormányzati projekt között olyanok is megtalálhatóak, mint a Nemzeti Jogi Hálózat vagy az Internetes Adózási Iroda felállítása. Továbbra is folyik ugyanakkor a szükséges jogszabályok megalkotása: az adózáshoz és az információhoz való hozzáféréshez kapcsolódó módosításokat már elfogadták, míg az elektronikus aláírásról szóló törvényjavaslatot még az idén megtárgyalják a képviselők.
