BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újabb menet kezdődött a fájlmegosztásmeccsben

Palesztin menekülttáborban állította fel fájlmegosztó szolgáltatása központját egy vegyes összetételű üzletembercsoport - legalábbis ezt állítják.

2004. február 3. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Még mindig úgy néz ki a dzsenini palesztin menekülttábor, mintha földrengés rázta volna meg, miután tavaly az öngyilkos merénylők kiképzését megelőzendő az izraeliek földig rombolták a területet. Így első hallásra talán meglepő - a másodikra azonban már messze nem az -, hogy az Earth Station 5 peer-to-peer (p2p)-szolgáltató éppen ezt a tábort jelölte meg székhelyeként. A megszállt palesztin területekre nem ér el az amerikai zeneipar keze - magyarázza a döntést Steve Taylor, a vállalkozás szóvivője -, ezért nem tudják megakadályozni az embereket abban, hogy ezen a szolgáltatón keresztül megosszák egymással zenéiket. Hogy a felhasználók nyomon követésével se próbálkozhassanak a kiadók, az Earth Station 5 - a cég állítása szerint - fejlett technológiát üzemeltet az ügyfelek visszakeresésének megelőzésére. Amikor a zeneipari vállalatok panaszkodtak mindezek miatt, Taylor a következőt üzente nekik a Salon.com website-on keresztül: „Azt mondjuk nekik, menjenek a p…ba!” - idézi szó szerint a szóvivőt a The Economist.
A szolgáltató tulajdonosi köre enyhén szólva vegyes. A menedzsmentben vannak jordániaiak, palesztinok, oroszok és izraeliek, akik - egy a sajtónak kiadott nyilatkozat szerint - állítólag szeretik és tisztelik egymást. Akár igaz ez, akár nem, az biztos, hogy nem sokat cicóznak: miután beletenyereltek a világ zeneiparának üzletébe, idén júliusban - tíz ingyenes pornósite indításával - összeakasztották bajszukat a szexiparral is. A menekülttáborban lévő főhadiszállás ugyanakkor nem csupán azért hasznos a tulajdonosoknak, mert a vállalkozást kívül helyezi az Egyesült Államok - és gyakorlatilag bármely más ország - hatóságainak hatáskörén, hanem azért is, mert teljes inkognitót biztosít a számukra. Lehet, hogy nem is az említett „baráti társaságé” a cég, hanem valaki másé. Része lehet benne például Stephen Cohennek, egy mexikói száműzetésbe menekült amerikainak is. Cohent, aki korábban már ült csalásért, arra kötelezte a bíróság, hogy adja vissza a sex.com internetcím szintén csalással ellopott tulajdonjogát Gary Kremennek és fizessen a károsultnak 65 millió dollár kártérítést. Elkerülendő a büntetés teljesítését, Cohen Mexikóba menekült, ám Kremen állítása szerint az elmúlt hat hónapban többször is felhívta a károsultat, beszélt neki az Earth Station 5-ről mint új vállalkozásáról a dzsenini menekülttáborban, és a kártérítés megfizetése helyett részesedést ajánlott neki a cégben. Cohen nem nyilatkozott az ügyről.
Akárkik is állnak a p2p-szolgáltató mögött, elég jól mehet az üzletük. A cég állítása szerint 19 millió ügyfelet gyűjtött, jórészt nem angol nyelvterületről. Ha ez igaz, akkor jelenleg ez a legnépszerűbb fájlmegosztó portál a világon. Pillanatnyilag mindent ingyen adnak, és még hirdetéseket sem kell kerülgetniük a site látogatóinak. Taylor szerint havi kétmillió dollárba kerül a rendszer üzemeltetése, minimális bevétel mellett. Terveik szerint online szerencsejátékokból, sportfogadásból és reklámokból akarják fenntartani a szolgáltatást.

Girnt József (admin)
Girnt József (admin)

Ez is érdekelhet