BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az államigazgatásban évente ötven-hatvanezer PC-t selejteznek le

Az államigazgatási szektor intézményeiben 50-60 ezer PC-monitort selejteznek le évente - olvasható az elektrohulladék.hu oldalon. Zártkörű újrahasznosítással évi 30-35 millió forintot lehet megtakarítani ezek megsemmisítésének költségéből.

2004. január 27. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az elektrohulladék olyan veszélyes anyagokat tartalmaz, amelyek a hulladékégetés vagy -lerakás során nem semmisülnek meg. Magyarországon a lakosság ingyen helyezheti el ilyen szemetét a települési önkormányzatok hulladékgyűjtő udvarain. A vállalatok ártalmatlanítási költség megfizetése ellenében az elektrohulladék átvételére engedéllyel rendelkező telepeken adhatják le e-hulladékukat. (Budapesten ilyen például az Inter-Metál Recyling Kft. csepeli telephelye.) Néhány hulladékátvevő fizet a kiszerelt nyomtatott áramköri lapokért és a komplett számítógépért, míg az üres, kibelezett házakat vaslemezként vásárolják meg. A tévék, a monitorok és az egyéb irodatechnikai berendezések leadásakor fizetni kell. A képernyők üvegéhez a gyártás során ólmot adnak. A képcsövenként 1-2 kilogramm ólomtartalom miatt a monitorüveget veszélyes hulladékként kell kezelni, ellenkező esetben az üveghulladékából a víz kioldja az ólomoxid-tartalmat, amely a talajvízbe juthat.
Magyarországon jelenleg három lehetőség kínálkozik a képcsövek legális elhelyezésére: veszélyeshulladék-égetőben való megsemmisítés, veszélyeshulladék-tárolóban történő lerakás vagy külföldi ártalmatlanítás. A zártkörű újrahasznosítás az említett eljárások költségének körülbelül 70 százalékáért kínál megoldást a monitorüveg-hulladék kezelésére. (Ennél az eljárásnál a leselejtezett képcsövek üvegét új képcsövek gyártására használják fel.)

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet