A Symantec rendelte meg a magyarországi netes piackutató cég, a Hírek Kft. felmérését, amelyben a fogyasztók levélszeméttel kapcsolatos tapasztalatait, a nemkívánatos e-mailekkel kapcsolatos általános és egyéni aggodalmaikat vizsgálta. „A levélszemét a legjobb esetben is bosszantó. Ha a legrosszabb oldalát nézzük, visszataszító és valódi veszélyt jelent a termelékenyégre és az erőforrásokra” - nyilatkozta Konkoly-Thege Szabolcs, a Symantec magyarországi és romániai területi igazgatója. A válaszolók 89 százaléka gyakori kellemetlenségnek tartja a levélszemetet. Tizenkilenc százalékuk jelezte, hogy otthon, illetve a munkában több mint húsz, míg 35 százalékuk öt és húsz közötti spamet kap hetente. A válaszadók hatvan százaléka egyetértett vagy nagyon egyetértett azzal, hogy a levélszemét általánosságban káros, 86 százalékuk szerint rabolja idejüket és a magánéletükbe való betörésnek tartják.
Bár a válaszadók a munkahelyre érkező levélszemétre panaszkodtak, a felmérés kimutatta, hogy a nemkívánatos e-mailek többsége (42 százaléka) az otthoni számítógép-használóknál landol. A válaszadók hét százaléka azt jelezte, hogy naponta tíz percnél többet foglalkozik a spamekkel. Harmincegy százalékuk azt mondta, hogy naponta öt percnél többet veszteget el erre. A megkérdezettek azt is jelezték, hogy a kapott levélszemét mennyisége növekszik, 48 százalékuk szerint több spamet kapnak és csak hat százalékuk szerint érkezik kevesebb, mint korábban.
A válaszadók többsége (78 százalék) nem hallott a levélszemetet törvényen kívül helyező magyar jogszabályról, és bár majdnem mindegyikük egyetértett azzal, hogy ez súlyosbodó problémát jelent, 74 százalékuk nem használ a nemkívánatos leveleket szűrő szoftvert. Ehelyett 60 százalékuk olvasatlanul törli azokat, azonban 19 százalékuk megnyitja és elolvassa a spameket. Bármilyen furcsa, a legnagyobb gondot az jelenti, hogy 17 százalékuk kéri a terjesztői listáról való törlését. „A válaszadás, de még a leiratkozás gombra való rákattintás sem ajánlatos” - figyelmeztet Konkoly-Thege. „Ezzel ugyanis arról értesíti a spam küldőjét, hogy ez az e-mail-cím él, és hogy megnyitja a szemétleveleket. Ennek eredményeként egyre több nemkívánatos levelet fog kapni.”
