Az Észak-Amerika nagy részét a közelmúltban megbénító áramszünet figyelmeztetett az elektromos hálózatok hibáira. A jelenleg működők komoly problémája, hogy a rendszer valamennyi része függ a többi elemtől, így ha valahol üzemzavar következik be, az az egész hálózatban éreztetheti hatását (energiaveszteséget okozhat). A mostanihoz hasonló komoly áramkimaradások elkerülése érdekében arra volna szükség, hogy decentralizált, több millió hidrogénalapú üzemanyagcellával működő hálózat jöjjön létre.
Példaként a decentralizált web fejlődését említi Rifkin: a hatvanas évek végén a Pentagon létrehozta az internet előfutárát. Olyan újfajta decentralizált kommunikációs médium megalkotásában gondolkodtak, amelynek minden különálló egysége előállíthat információt, és azt elküldheti bármely másik egységnek, még akkor is, ha a rendszer bizonyos elemei nem működnek. Így született meg az Arpanet, amelyből később kifejlődött a több millió gépet és embert összekapcsoló világháló, az internet.
A hidrogénalapú üzemanyagcella biztosítja felhasználója számára, hogy energiát hozzon létre, osszon szét, illetve használjon. A következő három évtized során több millióan vásárolnak majd saját, „külön bejáratú erőművet" - olvasható Rifkin jóslata az Infinit hírlevelében. Az energiamegtakarításra kiválóan alkalmas üzemanyagcellák ugyanis az autókban, otthonokban, irodákban biztosítani fogják az áramot felhasználóiknak akkor is, ha éppen vészhelyzet, áramkimaradás van, úgy, hogy a felesleget közben „visszaszolgáltatják" az erőműbe.
Számítógépes segítséggel a centralizált áramhálózatot interaktív intelligens energiahálózattá lehet változtatni. A rendszerbe ágyazott szenzorok és intelligens egységek információt szolgáltathatnak, amelynek felhasználásával az elektromos energia a kellő időben jelenik meg a kellő helyen, gazdaságosabbá téve az egész rendszer működését. A Sage Systems például olyan szoftvert állított elő, amely egy interneten keresztül leadott parancs révén egyszerre több ezer ügyfél (otthonában található) termosztátját két fokkal visszaállítja, ha érzékeli, hogy a rendszer már „csúcsra van járatva", azaz nem terhelhető tovább. Egy másik, Aladyn névre keresztelt program lehetővé teszi a felhasználóknak, hogy egy böngészőn keresztül figyeljék és parancsokkal módosítsák az otthonukban használt berendezések (világítás, légkondicionáló) energiaellátását.
A közeljövőben az elektromos berendezésekhez - hűtőgépek, légkondicionálók, riasztók - kapcsolt szenzorok révén a gyárak, irodák, otthonok aktuális információhoz juthatnak az áramfogyasztással kapcsolatban, s így energiaigényüket összhangba hozhatják a rendszerbe kapcsolt többi fogyasztóéval, valamint a rendszer terheltségének pillanatnyi szintjével.
Az egyes „magánerőművek" egy energiaelosztó rendszerben történő összekapcsolásának legalább olyan komoly következményei lesznek, mint a web kifejlesztésének a kilencvenes évek elején. A saját energiáját megtermelő, de a „közösbe is beadó" egységekből álló decentralizált interaktív elektromos hálózat létrejötte után az olyan áramkimaradások, mint amilyet Amerika most átélt, már csak a múlt emlékei lesznek - véli Rifkin.
