Az idén is folytatódik az a tendencia, amely szerint bár egyre kevesebbet utaznak az olaszok, szabadságukon a korábbinál többet költenek – derül ki a Turizmus Online által közölt adatokból. A Magyarországra főleg az év végi időszakban ellátogató olaszok 69 százaléka még nem tudja, hol tölti az idén a vakációját, a megkérdezettek 30 százaléka az utazás előtt 15 nappal dönti csak el, hová utazik. A legutóbbi, 2003. harmadik negyedéves adatok szerint 4,8 millióról 4,5 millióra csökkent a külföldre utazó olaszok száma, az utazásra fordított összeg azonban 4 százalékkal nőtt. A visszaesés oka megfigyelők szerint az volt, hogy a kevésbé fizetőképes olaszok inkább a belföldi úti célokat vagy a last minute utakat keresik, míg külföldre a közepesen eleresztettek vagy az ennél tehetősebbek utaznak. A kedvezményes hétvégi és low cost tarifák miatt ugyanakkor egyre több az egyénileg utazó.
A KSH adatai szerint 2003-ban 466 ezer olasz jött Magyarországra, éves szinten ez 11,5 százalékos növekedést jelent. Ezzel a magyar tájak iránti kíváncsiság az olaszok körében jelentősen nőtt, ennél nagyobb növekedést csak a svájciak és csehek produkáltak.
