Szlovákiában az euró januári bevezetésének állami forrásból finanszírozott összköltsége - beleértve az országos kampány kiadásait is - 56,1 millió euró volt - közölte Ivan Sramko, a szlovák nemzeti bank (NBS) elnöke, aki szerint az eurózóna közös fizetőeszközének átvétele mérsékli a globális világválság negatív szlovákiai hatásait. Az új euróbankók beszerzése, az euróérmék veretése, továbbá a korona bevonása és megsemmisítése a jegybanknak 49,79 millió eurójába került. Az Igor Barát kormánybiztos által koordinált és levezényelt tájékoztatási kampány összköltsége 6,31 millió euróra rúgott - ennek 40 százalékát a jegybank finanszírozta. A bank 2009. január 1. és január 25. között összesen 56,5 milliárd koronát (1,88 milliárd euró) vont ki a forgalomból, vagyis a kereskedelmi bankokban és a lakosságnál még 21,1 milliárd korona (701,39 millió euró) található - közölte Jana Kovácová, a jegybank szóvivője. A jelzett 21 milliárd a 2007 végén forgalomban volt pénzmennyiség kevesebb mint 15 százaléka (akkor 155,1 milliárd korona volt forgalomban). A kereskedelmi bankok az év végéig, a jegybank pedig korlátlan ideig váltja be a korona papírbankóit.
A pénzcsere miatt a lakosság 2008 végén valósággal megrohamozta a szlovák pénzintézeteket, óriási összegeket helyeztek el a folyószámlákon, bankkönyvekben. 2008 utolsó három hónapjában az Erste-lány Slovenská Sporitelna takarékpénztárba 30 milliárd koronát (995 millió euró) vittek be a polgárok - mondta Stefan Panenka, a takarékpénztár illetékes osztályvezetője. Panenka közölte: az adatok összegzése szerint 2008 utolsó negyedévében együttesen 105 milliárd koronát (3,485 milliárd euró) helyeztek el a polgárok az ország pénzintézeteiben.
