BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szlovákiában tízmilliárdokkal nőtt a megtakarítás

2009. január 21. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Szlovákiában az euró bevezetése miatt 2008 utolsó negyedében megrohamozta a lakosság a kereskedelmi bankokat, mivel a pénzintézetek 2009 januárjától díjmentesen euróra váltották a megtakarításokat. Tavaly októberben és novemberben a szlovák kereskedelmi bankokban elhelyezett lakossági megtakarítások volumene összesen 40,8 milliárd koronával (1,354 milliárd euró) nőtt - közölte Lubomír Korsnák, az UniCredit Bank elemzője. Ez a növekedés még egy tényezőre vezethető vissza: a veszteségesen működő pénzügyi befektetési alapokból kiáramló pénzt csoportosították át folyószámlákra, bankkönyvekbe. A banki elemző szerint a vizsgált időszakban a pénzügyi alapokból történt nettó pénzkivétel elérte a 27,6 milliárd koronát (916,2 millió euró). "Feltételezzük, hogy a kivont pénzmennyiség döntő hányada a kereskedelmi bankokban kötött ki" - vélekedett Korsnák. Az UniCredit Bank úgy becsüli, hogy 2008 derekán a "párnacihákban" legalább 30 milliárd korona (255 milliárd forint) lapult. Bár a decemberre vonatkozó összesített adatok még nem ismeretesek, a bank úgy becsüli, hogy az év utolsó hónapjában további 35-40 milliárd korona (1,16-1,33 milliárd euró) áramlott a pénzintézetekbe. A képhez hozzátartozik, hogy ennek jelentős része 2009 első negyedében újra a lakosság zsebébe kerül vissza.
Nem kizárt, hogy a banki szakértő még alá is becsülte a lakosság által bankbetétekbe, folyószámlákra helyezett összeget, ugyanis csak a három legnagyobb szlováki bank 2008 utolsó három hónapjában együttesen 74,5 milliárd koronával (633,25 milliárd forint) növelte lakossági pénzállományát. A Slovenská Sporitelna takarékpénztár 30 milliárd koronát (255 milliárd forint) könyvelt el, az Vseobecná Úverová Banka (VÚB) 24,5 milliárdot (208,25 milliárd forint), a Tatra Banka pedig 20 milliárdot (170 milliárd forint), és akkor a többi pénzintézet adatait még nem is vettük figyelembe. "December utolsó napjaiban az ügyfelek naponta annyit pénzt helyeztek el fiókjainkban, amennyit máskor egy átlagos hónapban" - szemléltette a megtakarítások intenzitását Stefan Panenka, a takarékpénztár illetékese.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet