A gyors gazdasági növekedésnek, a munkanélküliség visszaszorulásának köszönhetően Szlovákiában visszaesett a szegénységi szint alatt élők aránya. A szlovák statisztikai hivatal (SSÚ) most ismertetett, 2007 áprilisában végzett felméréséből kiderül: míg 2004-ben a lakosság 13,3 százaléka, 2006-ban már csak a lakosság 10,7 százaléka élt a hivatalos szegénységi szint alatt. Az 5840 háztartást felölelő, az európai uniós kritériumokkal összhangban lévő felmérésből az is kiviláglik, hogy a különböző szociális segélyek nagyban hozzájárulnak a szegénység visszaszorításához, ugyanis ha ezek hatását leszámítanánk, akkor a lakosság 36,7 százaléka élne a szegénység határán vagy az alatt. Két éve az számított szegénynek, akinek havi bevétele nem érte el a 7679 koronát (61 430 forint), ami az országos medián 60 százaléka - mondta Ludmila Benkovicová, a statisztikai hivatal elnöke. A medián a háztartásban élő, egy főre jutó havi elkölthető bevétel, aminek nagysága 2006-ban
14 096 korona (112 750 forint) volt. A medián alkalmazása csak viszonylagosan fejezi ki a szegénység mértékét, mivel a mindenkori átlag 60 százaléka alattiakat sorolja ebbe a kategóriába.
A szegénységnek kitettek között a munkanélküliek a leginkább veszélyeztetettek, 2006-ban az ebbe a kategóriába tartozók 44 százaléka minősült szegénynek. Ami pedig a háztartásokat illeti, a legveszélyeztetettebb kategóriába a gyermeküket egyedül nevelő szülők (részarányuk 27 százalék), valamint a nagycsaládosok tartoznak. A nyugdíjasokat különösebben nem veszélyezteti a szegénység, mindössze 9,5 százalékuk számít annak. A legjobb anyagi helyzetben Pozsony megye polgárai vannak, ahol 2006-ban a háztartások minden egyes tagjára havonta
18 567 korona jutott (kb. 148 500 forint), a legszegényebbek a kelet-szlovákiai Eperjes megye polgárai 12 400 koronával, miközben az országos átlag két éve 14 096 koronát (112 750 forint) tett ki.
