BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kevés az uniós hivatalnok Szlovákiában

2007. szeptember 5. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az európai uniós pénzek felhasználásának koordinálásával megbízott szlovák építésügyi és régiófejlesztési minisztérium óriási bakot lőtt. Versenypályázat kiírása nélkül egy olyan társaságot bízott meg az uniós ismeretekkel felvértezendő hivatalnokok felkészítésére, amelyik nem rendelkezik ilyen tapasztalatokkal, szakembergárdával - derítette ki a pozsonyi Pravda. A régiófejlesztési tárca a szlovák nemzeti SNS kezében van, a megbízott Zamedia nevű társaság pedig zsolnai illetőségű. Az észak-szlovákiai Zsolna közismerten az SNS központi bázisa, a város 16 évig a pártvezér, Ján Slota irányítása alatt állt.
A regionális operatív programok kidolgozásával és értékelésével megbízott minisztériumi hivatalnokok továbbképzése szeptembertől kezdődne, már ha a közel 7 millió koronás (kb. 52,5 millió forint) állami megbízásnak egyáltalán eleget tud tenni a társaság. A szaktárca etikátlan megoldása annál is inkább elgondolkodtató, mivel Szlovákiában égető a hiány képzett uniós hivatalnokból. A Fico-kormány legutóbbi értékelése szerint a minisztériumok apparátusából összesen legalább ezer, uniós ismeretekkel bíró szakember hiányzik. Például az uniós források felhasználása terén kiemelt pozíciójú régiófejlesztési tárca 2006 végére 280 ilyen hivatalnokkal számolt, ehhez képest 2007 tavaszán még mindig több mint 100 szakértő hiányzott. Ma már nyíltan beszélnek arról, hogy a 2004-2006 közötti uniós pénzügyi támogatás egy részét Szlovákia képtelen lesz lehívni, ráadásul a 2007-2013 közötti időszakra szóló nemzeti fejlesztési terv pénzügyi keretéből is leghamarabb 2008 első felében meríthet az ország.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet