BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az EU lakosságának zöme ragaszkodik autójához

2007. augusztus 1. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az európaiak leginkább saját autójukkal közlekednek, jóllehet tisztában vannak a gépkocsik környezetre és a közlekedési helyzetre gyakorolt hatásával. Az Eurobarométer felmérése szerint a legtöbb európai támogatja a tömegközlekedést és a környezetbarát mobilitást ösztönző intézkedéseket, de nem feltétlenül akar tenni érte.
A felmérés egyértelműen jelzi, hogy a közlekedés létfontosságú része az európai polgárok életének, és a lakosság kiváló minőségű és megbízható közlekedési rendszert vár el – mondta az Európai Bizottság alelnöke és közlekedésügyi biztosa, Jacques Barrot a felmérés ismertetésekor. Olyan közlekedéspolitika kialakításán dolgozunk, amely pontosan az e felmérés által tükrözött lakossági igényekre és elvárásokra összpontosít: a környezet megfelelőbb védelmére, a magasabb szintű biztonságra és a nagyvárosi dugók csökkentésére.
A vizsgálatban a 27 tagország közel 26 ezer válaszadóját kérdezték az uniós közlekedéspolitikáról. Az EU-ban a magántulajdonú, motorizált közlekedés játssza a legmeghatározóbb szerepet, a háztartások négyötödében van gépjármű. Az unió lakosságának többsége számára a legfőbb közlekedési eszköz az autó, amelyet a tömegközlekedés, a gyaloglás és a motorkerékpár követ.
A tömegközlekedés például jobb menetrenddel és a gyakori úti célokhoz kiépített jobb csatlakozással történő fejlesztése a mindennapos ingázásra elsősorban a gépkocsijukat használókat valószínűleg ritkább autóvezetésre ösztönözné. Az autót használók jelentős része (22 százalék) ugyanakkor kijelentette, hogy semmilyen körülmények között sem használná kevesebbet a járművét. A megkérdezettek négyötöde egyetért azzal, hogy a környezetre gyakorolt hatás nagymértékben függ attól, hogy az emberek milyen típusú autót használnak, és milyen vezetési stílussal. A válaszadók több mint harmada szerint a növekvő szén-dioxid-kibocsátásnak a leghatékonyabban úgy lehetne megálljt parancsolni, ha csak a kevésbé szennyező járművek értékesítését engedélyezik. További 30 százalék úgy véli, hogy a szén-dioxid-kibocsátást az üzemanyag-takarékos járművek vásárlásának ösztönzésével és adókedvezmények révén lehetne a leghatékonyabban mérsékelni. Arra a kérdésre, hogy az elmúlt évben takarékoskodtak-e – és milyen módon – az üzemanyaggal, az autót a háztartásukon belül leggyakrabban vezető válaszadók több mint fele a vezetési stílus megváltoztatását (57 százalék) vagy a gyakoribb gyaloglást, illetve kerékpározást (56 százalék) említette. A takarékosabb üzemanyag-használat érdekében kevesebben választják a tömegközlekedést (26 százalék) és csupán a negyedük váltott tudatosan alacsonyabb fogyasztású autóra (25 százalék).
A lakosság 36 százaléka szerint a bioüzemanyag elterjesztését adókedvezménnyel lehetne ösztönözni, s a megkérdezettek harmada szerint az is célravezető lehetne, ha a gyártókat köteleznék a környezetbarát eljárás meghonosítására. A lakosság háromnegyede tisztában van azzal, hogy közvetlen környezetük közlekedési állapotát jelentősen befolyásolja a használt autók típusa és használatuk módja. A válaszadók túlnyomó többsége úgy érzi, hogy környezetében a közlekedési helyzeten jobb tömegközlekedéssel, a városközpontban bevezetendő forgalomkorlátozással, sebességkorlátozással vagy úthasználati díj bevezetésével kellene javítani. A polgároknak alig több mint a fele hajlandó áldozatra a kevésbé szennyező közlekedésért, azaz többet fizetni. Az európaiak nagy része (60 százalék) ugyanakkor nem ért egyet azzal a kijelentéssel, hogy a forgalomtorlódásért és a környezetkárosításért úthasználati díj formájában az összes úthasználónak fizetnie kellene, bár 35 százalékuk támogatja az elképzelést.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet