Bár természetesen az európaiakra tartozik, hogy milyen országokkal bővítik uniójukat, az Egyesült Államok azt javasolja, hogy a Románia és Bulgária felvétele után folytatódjék az EU terjeszkedése a Balkánon, illetve Törökország felvételével. Az USA az óceán túl oldaláról úgy látja, nem jó dolog, hogy megmaradt egy a NATO-n és az EU-n kívül rekedt országokból álló sziget a kontinens testében, továbbá, hogy az Európa és a Közel-Kelet határán fekvő, kulcsfontosságú katonai szövetségesét még nem ölelte keblére az unió.
Az EU tagállamai ugyanakkor hezitálnak, kis szünetet tartanának a bővítésben, mert az unió alkotmányozási folyamatának elakadása rámutatott arra, hogy a tagországok még közös értékeik definiálásával is bajban vannak. Daniel Cohn-Bendit, az Európai Parlament zöld frakciójának vezetője úgy fogalmazott ezzel kapcsolatban, hogy a bővítési folyamatban lassan elvész az „igazi Európa”, Romániát és Bulgáriát például úgy engedi be falai közé az unió, hogy számos szempontból nem felelnek meg a közösség viselkedési normáinak. Cohn-Bendit szerint nagy a veszélye a politikai gondolkodás és cselekvés renacionalizálódásának.
