Viktor Janukovics ukrán miniszterelnök az Európai Unió központjában tett első hivatalos látogatásán kijelentette, hogy kormánya erősíteni kívánja Ukrajna és az EU kapcsolatait, ugyanakkor a NATO-csatlakozás ügyét egyelőre elhalasztja. Az ország nyugati orientációjának fenntartása része annak a megállapodásnak, amelyet Janukovics Viktor Juscsenko államelnökkel kötött annak fejében, hogy a Nyugat- és oroszbarát politikai erők között az idei parlamenti választások nyomán kialakult patthelyzet feloldásaként megbízást kapjon a Nyugat-barát elnöktől a kormányalakításra. Az egyezség szerint Ukrajna igyekszik előbb belépni a Kereskedelmi Világszervezetbe (WTO), illetve hosszabb távon az EU-ba és a NATO-ba, ám míg az előbbi két cél elérésének kellő politikai támogatottsága van, addig a NATO-tagság népszerűsége jelentősen csökkent az elmúlt két évben, sőt ma már a lakosság közel háromnegyede ellenzi azt.
Janukovics találkozott Benita Ferrero-Waldnerrel, az Európai Bizottság külkapcsolatokért felelős biztosával is, aki világossá tette, hogy Ukrajna EU-tagsága egyelőre nincs napirenden, ugyanakkor a két fél együttműködésének erősítése mindkettejük érdeke. Ennek jegyében szabadkereskedelmi megállapodás megkötését, illetve az energiapolitikai, a környezetvédelmi és az emberi jogi kapcsolatok erősítését javasolta. Az energiaellátás biztonságának javítása érdekében például az ukrán fél beleegyezett abba, hogy az unió mérőeszközöket helyezzen el Ukrajna határai mentén. Ezek segítségével az energiaellátás zavarai esetén meg lehet állapítani, hogy az orosz exportőr fogta-e vissza energiaszállításait vagy az ukrán tranzitútvonalon csapolták-e meg az olaj-, illetve gázvezetékeket.
