BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már van euró, de lehet, hogy csak sokára lesz

2006. július 25. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nem csupán az európai valuta átvételét ellenzők, hanem az azt pártoló cseh állampolgárok kétharmada is úgy véli, növekedni fog az áruk és a szolgáltatások ára az euró bevezetését követően – derül ki egy, a kormány felkérésére készült közvélemény-kutatásból. Közgazdászok szerint a félelem megalapozatlan. Nabil Jijakli, az Európai Bizottság szakértője egy nemrégiben tartott szemináriumon azt állította, hogy az eurózóna jelenlegi tagjainál mindössze 0,1–0,3 százalékos áremelkedést tapasztaltak az új valuta bevezetése után – idézi a szakembert a Prague Daily Monitor.
Ami az euró támogatottságát illeti, a lakosság nagyjából fele-fele arányban megosztott a kérdésben – hajszálnyival többen vannak az ellenzők –, ám egyik csoport vélekedése sem alapul „fundamentális” érveken, inkább érzésekről van szó. A támogatók úgy vélik, a valutaváltás betetőzi az ország csatlakozását az EU-hoz, míg az ellenzőket idegesíti a nemzeti pénznem feladása – általában elmondható, hogy ki-ki úgy tekint az európai valutára, ahogyan az EU-csatlakozáshoz viszonyult. Maga a felkészülési folyamat amúgy senkit sem izgat különösebben: a megkérdezettek mindössze 10 százaléka nyilatkozta azt a felmérésben, hogy nagyon érdekli ez a dolog.
A cseh kormány 2010-ben tervezi bevezetni az eurót az országban, ám a felmérés tanulsága szerint a lakosság ötöde kételkedik a határidő tarthatóságában. Eközben bizonyos fokig már meg is jelent az európai valuta a csehországi pénzforgalomban: sok prágai vendéglátóhelyen elfogadják, a cseh–német–lengyel határ által bezárt háromszögben pedig a parkolóóráktól kezdve a benzinkutakig mindenütt használatos, teljesen természetes fizetőeszközként működik.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet