Sorban állnak a macedónok az illetékes hivatalok előtt, hogy bolgár állampolgárságot szerezzenek, s ezzel a várhatóan 2007. január 1-jén európai uniós taggá váló Bulgáriával együtt ők is belépjenek az EU-ba. A német Die Welt jelentése szerint eddig húszezer ottani lakos szerzett bolgár útlevelet és további húszezer kérelem fekszik a szófiai hatóságok asztalán. A bolgár hírügynökség arról is beszámolt, hogy Macedónia korábbi miniszterelnöke, Ljubo Georgjevszki és felesége is kettős állampolgárrá vált.
A bolgár állampolgárság megszerzéséhez mindössze annyit kell bizonyítaniuk a macedónoknak, hogy valamikor a múltban szoros szálakkal kötődtek a szomszédos országhoz, mivel azonban a két nép története összefonódik, könnyű ilyen kapcsolatot felmutatni. Az EU-s belépőt biztosító papírokért azért indult roham, mert Macedónia csak évek múlva válhat az európai klub tagjává, decemberben még csak a hivatalos jelölti státust kaphatja meg. Színesíti a képet, hogy nemcsak a szomszéd „sógorok” jelentek meg a bolgár bevándorlási hivatalban, hanem egyre több újdonsült, távolabbi rokon is jelentkezik. Ukrán, orosz, montenegrói és szerb állampolgárok is úgy látják, Bulgárián keresztül vezet az útjuk Európába.
