BUX 139956.72 0,24 %
OTP 45980 0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Buknak az eurón a szlovák betétesek?

2006. április 25. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az euró tervezett 2009-es bevezetése után a bankbetéteken őrzött megtakarítások elértéktelenedése felgyorsul, ugyanis a banki kamatok és az infláció közötti különbség még a jelenleginél is nagyobb lesz az utóbbi javára – derül ki a szlovák jegybank (NBS) elemzéséből, amely az euró szlovákiai bevezetésének hatásait veszi górcső alá. A jegybank úgy látja, Szlovákiában az euró bevezetését követően a fogyasztói árak növekedése mintegy 1,5 százalékponttal lesz magasabb, mint az eurózóna többi államában. A bankbetétek kamatai viszont alacsonyak maradnak, sőt átmenetileg akár alacsonyabbak is lehetnek, mint jelenleg – olvasható a nemzeti bank tanulmányában, amely leszögezi, hogy Szlovákiában már napjainkban is elértéktelenednek a megtakarítások, a kamatoknál magasabb infláció negatív reálkamatot idéz elő. Napjainkban a korona vásárlóértéke mintegy 1,75-ször haladja meg a külföldit, mivel a szlovákiai fogyasztói árak az Európai Unió átlagának csupán 57 százalékát érik el. Azonban 2009-re az inflációnak és a korona árfolyam-erősödésének köszönhetően ez az arány 1,5-re csökken, ugyanis addigra a szlovákiai árszint eléri az EU-átlag 65 százalékát.
Bár úgy tűnik, ezt a logikát követve érdemes volna halogatni az euró bevezetését, ám a nemzeti bank ezt mégsem tanácsolja. A jegybank tanulmánya elismeri, hogy azokban az országokban, ahol 2002. január 1-jével bevezették az eurót, az árak kerekítése némi inflációt gerjesztett. Ám ennek mértéke jelentéktelen volt, 0,12 és 0,29 százalék között mozgott, ráadásul a hatása rövid ideig tartott, és csak ott érződött, ahol viszonylag lanyha a verseny (szolgáltatások, vendéglátás).

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet