Gyorsuló gazdasági növekedés, növekvő bérek és foglalkoztatás, majd ennek folyományaként magasabb életszínvonal, nagyobb fogyasztás és nagyobb megtakarítás – derül ki abból a tanulmányból, amelyet a szlovák jegybank (NBS) kutatóműhelye készített az euró szlovákiai bevezetésének várható hatásairól. Az euró bevezetésének hatása Szlovákia gazdaságára című tanulmány szerzői szerint az euró bevezetése középtávon 60 százalékkal növelheti az ország külkereskedelmének volumenét, ami hozzájárul Szlovákia bruttó hazai termékének (GDP) még gyorsabb növekedéséhez. „Ez a járulékos, az euró bevezetése generálta hatás középtávon 7–20 százalékkal növelheti a GDP-t. Éves lebontásban azt jelenti, hogy évi 0,7 százalékkal gyorsítja a gazdaság növekedési ütemét” – áll a tanulmányban. A Dzurinda-kormány által 2009-ben bevezetni kívánt euró a munkaviszonyban lévők bérét növeli, azonban az állástalanokra, szociális segélyből élőkre nincs hatással. Ami a nyugdíjasokat illeti, a nyugdíjfolyósítás jelenlegi rendszeréből kiindulva az euró évi 0,3-0,4 százalékkal járulhat hozzá a nyugdíjemelés üteméhez.
