Szlovákia 2005-ben 14,586 milliárd koronát fizetett be az Európai Unió közös kasszájába, miközben az onnan merített együttes összeg 20,808 milliárd koronára rúgott, vagyis a pozitív egyenleg 6,222 milliárd koronát mutatott – derült ki a szlovák pénzügyminisztérium jelentéséből. A legnagyobb tételt, 8,533 milliárd koronát a mezőgazdaságot és vidékfejlesztést támogató alapból (EAGGF) kapta az ország. Pozsony a kohéziós alapból 112,6 millió koronának megfelelő összeget, a strukturális alapokból pedig – az Interreg IIIB és IIIC programokat leszámítva – együttesen 5,002 milliárd koronát hívott le.
Az Interreg IIIB és IIIC programjaiból származó pénzösszeg együttesen 1,3 milliárd koronát tett ki. A jelentés megállapítja: „Csehországgal, Lengyelországgal és Magyarországgal összehasonlítva Szlovákia hatékonyabban használta ki a strukturális alapok lehetőségeit”. Az ország tavaly a 2004-es uniós források 45 százalékát merítette ki, a 2004 és 2006 közötti keretnek pedig 2005 végéig 10,9 százalékát használta fel, ami a visegrádi csoporton belül a legmagasabb mutató. Ami pedig az előcsatlakozási alapokat (PHARE, ISPA, SAPARD) illeti, 2005-ben ezekből 5,724 milliárd koronához jutott hozzá Szlovákia. Az uniós pénzek összességével kapcsolatban Gyurovszky László, a szlovák építésügyi és régiófejlesztési miniszter szóvivője a NAPI Gazdaság tudósítójának elmondta, hogy a legsikeresebb Szlovénia esetében ez az arány 26-28 százalékos, Szlovákiánál 20 százalék körüli.
Csehország az Európai Unióba történő belépését követő időszakban a számára fenntartott 96 milliárd cseh koronának megfelelő uniós pénzforrásoknak mindössze a tizedét volt képes megszerezni. Ezzel a teljesítménnyel az EU 25 tagállama közül a közösségi források merítésének ranglistáján Prága az utolsó előtti helyet foglalja el, csupán Ciprust előzi meg – állította a Mladá Fronta Dnes. Az újság bizalmas kormánydokumentumra hivatkozva megállapítja: Prága nem képes olyan projekteket kidolgozni, amelyek elnyerik Brüsszel tetszését. E téren a legrosszabbak a mutatói a leszakadó régiókat (Prágán kívül az összes cseh régió elmaradottnak számít) támogató uniós alapoknak: Csehország a jogosult 52 milliárd cseh koronányi összegből 2005 végéig mindössze 4 százaléknyit tudott igénybe venni, a pénzből 2005 végéig csak 2,5 milliárd koronányit fizettek ki. A rossz mutatók miatt a Mladá Fronta Dnes szerint az ország ugyanannyit fizet be a közös kasszába, mint amennyit kivesz onnan.
