BUX 139864.61 0,17 %
OTP 45880 -0,2 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szlovákia és az euró bevezetése

2006. március 21. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az euró bevezetése a bruttó hazai termék (GDP) növekedéséhez évente 1 százalékkal járulhat hozzá – mondta Ivan Stefanec kormánybiztos, aki az euró szlovákiai bevezetéséért felel. Szerinte az Európai Unió közös fizetőeszköze serkenteni fogja Szlovákia külkereskedelmét az eurózóna tagjaival, miközben az eurót nem használó államokkal folytatott kereskedelem volumene sem esik vissza. A Dzurinda-kormány már most szeretné kivédeni az euró bevezetéséhez fűződő, áremelésekkel kapcsolatos félelmeket. Ezért a kabinet a Szlovák Vállalkozók Szövetségével (PAS) karöltve etikai kódexet dolgoz ki a vállalkozók és kereskedők számára. A kódexet elfogadók kötelezik magukat arra, hogy az átálláskor nem kerekítik felfelé az árakat. A kormány máris jelezte: a polgároknak az állammal szembeni pénzügyi kötelezettségei során az euróban kifejezett összeget 10 eurócentre kerekítik, és mindig a polgárok javára. Annak érdekében, hogy az emberek jobban hozzászokjanak az új pénzhez, 2008. júliusától koronában és euróban is feltüntetik a termékek árát, továbbá a 2006 szeptemberében kezdődő tanévben a középiskolai tananyagba is szeretnék felvenni az euró alkalmazásának elvét, valamint azt, hogy ne koronában, hanem euróban emlegessék az árakat.
Pozsony 2005. július 6-án fogadta el az euró bevezetésének nemzeti programját, az ország 2005. november 25-én lépett be az euró előszobájának számító ERM–2 rendszerbe.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet