A tíz új tagország 2004. május 1-jei csatlakozásakor a legtöbb régi EU-tag bejelentette, hét évig korlátozni fogja az új tagok polgárainak munkavállalását, kivéve a ciprusi és a máltai munkaerőét. Azóta Írország, Nagy-Britannia és Svédország már teljesen megnyitotta munkaerőpiacát, és ehhez csatlakozott most Spanyolország.
Április végéig a többi régi tagországnak is közölnie kell, hogy tervezi-e munkaerőpiaca megnyitását. Finnország és Portugália már februárban jelezte, hogy május 1-től felhúzza a "sorompókat" a kelet-közép-európai EU-tagállamok munkavállalói előtt. (Nszab., 14. old., NSZ 2., 5. old.)
