BUX 139895.90 0,19 %
OTP 45890 -0,17 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Árt a cseheknek az erős korona

2006. március 7. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az erősödő cseh fizetőeszköz több száz millió koronával csökkenti a farmereknek szánt európai uniós agrárdotációk értékét – nyilatkozta Miroslav Jirovsky, a cseh agrárszövetség elnöke. A szakember szerint a kurzusváltozás miatt csak tavaly 800-900 millió koronával több agrárdotációhoz jutottak volna a gazdálkodók, ha a 2004-es szinten maradt volna a korona/euró árfolyam. Ugyanilyen okból idén 500 millió koronás veszteség éri a farmereket. Míg 2004-ben az uniós dotációkat 32,50 korona/euró szinten számították át, addig 2005-ben mintegy 29,50-es árfolyamon, idén pedig várhatóan átlagosan 28,30 korona/euró kurzuson – mondta Jirovsky.
Ennek dacára összességében nem jár rosszul az agrárszektor. A földművelésügyi minisztérium adatai szerint 2004-ben átszámítva 26 milliárd cseh koronára emelkedett az EU-dotáció nagysága, ami 10 milliárddal több, mint 2003-ban. Tavaly már 30 milliárd koronát tett ki az összeg, idén pedig még nagyobb lesz a támogatás. A korona erősödése az agrártermékek árát is leszorítja, az egyre olcsóbb import mind nagyobb versenyre készteti a cseh gazdákat. Az agrárszövetség elnökének információi szerint 1993 óta az agrártermékek ára összességében 14 százalékkal nőtt, miközben a gazdálkodáshoz szükséges tényezők (műtrágya, gépek) ára 58 százalékkal emelkedett.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet