BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Érdemes megnyitni az unió munkaerőpiacát az újak előtt

Az EU új tagállamait sújtó munkavállalási tilalmak hatástalanok voltak, esetenként kontraproduktívak, ezért az Európai Bizottság a korlátozások fokozatos feloldását sürgeti.

2006. február 7. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Európai Bizottság ma várhatóan elfogadja jelentését az EU munkaerőpiacáról, amelynek kiszivárgott következtetése szerint a tapasztalatok nem indokolják a nyolc új tagország munkavállalóit ért korlátozásokat, ezért 2006 májusától azok fokozatos feloldását sürgeti. Az EU 2004-es bővítésekor Ciprus és Málta munkavállalóinak kivételével legfeljebb hétévi korlátozásokkal éltek az EU régi tagországai. Csupán Nagy-Britannia, Svédország és Írország nyitotta meg kapuit, és az Európai Bizottság jelentése szerint amellett, hogy a gesztus a szabad költözés alapelvének kiterjesztésével az egyenlőséget hangsúlyozta, még gazdasági értelemben is előnyökkel járt a három fogadó országban. Ezekben az országokban csökkent a munkanélküliség és nőtt a foglalkoztatottság.
Bár Brüsszel elismeri, hogy nem mindenütt állnak rendelkezésre összehasonlítható adatok, az viszont megállapítható, hogy az újaktól nem indult meg a félt elvándorlás, a migráció alacsony és a munkaerőpiacot elhanyagolható mértékben befolyásolta. Az új tagokból érkezett rezidensek száma stabil maradt, vagyis összevetve a bővítés előtt és után a fogadó országokban tartózkodók számát, csekély a különbség. Így a bizottság szerint nem mutatható ki közvetlen kapcsolat a foganatosított korlátozások és a migráció mértéke között. Az ágazati lebontásból az derül ki, hogy az új munkavállalók aránya az építőiparban a legmagasabb, de a vendéglátóiparban és az egészségügyben is az átlag fölötti. Brüsszel szerint jelenlétük ösztönzőleg hat a fogadó országok gazdaságára, mert esetenként olyan munkahelyeket töltenek be, amelyekre nem akadt hazai jelentkező és ily módon még több állást generálnak. A bizottsági elemzés azt is megállapítja, hogy a restrikcióval nem élőknél a korábban feketén dolgozók nagy számban éltek a legalizálás lehetőségével, ami szintén pozitív jelenség. Az új tagállamokban Magyarország kivételével csökkent a munkanélküliség, tehát a jövőre nézve sem kell attól tartani, hogy a hazai munkaerő-piaci feszültség levezető szelepe lenne az elvándorlás. Mindezek alapján Brüsszel legalábbis a fokozatos megnyitást javasolja, egyszersmind inti a régi tagokat, hogy kommunikációjukban ne csak a statisztikai adatokra hivatkozzanak mint bizonyítékra, hanem hangsúlyozzák a szabad költözés alapeszméjének fontosságát is.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet