Csehország 2010. január elsejével vezeti be az eurót, ezért 2009 júliusától a kiskereskedelemben euróban is fel kell tüntetni a termék árát. Az árak mellett a fizetési szalagon is feltüntetik az euróban kifejezett összeget, vagyis egy 18 ezer cseh koronás átlagfizetésű munkavállalónak hozzá kell szoknia, hogy bére mindössze 600 eurónak felel meg – írta a Mladá Fronta Dnes napilap, a cseh pénzügyminisztérium által a napokban elfogadott euróbevezetési koncepciót ismertetve. Az euró bevezetésének nemzeti koordinátorává Tomás Prouza pénzügyminiszter-helyettest nevezték ki.
Csehországban egyébként a külföldiek által sűrűn látogatott nagyobb üzletekben, frekventált éttermekben sok helyen már ma is lehet euróval fizetni, azonban csak a papírpénzt fogadják el, és a visszajárót koronában adják. A pénzügyi tárca ütemterve szerint 2006 végén fogadják el az euró bevezetésének végleges nemzeti ütemtervét, 2007 őszén rögzítik a cseh korona és az euró közötti végleges árfolyamot, 2010. január 1-jétől vezetik be az országban az eurót. A két fizetőeszköz várhatóan egy hónapig lesz párhuzamosan használatban, ám ezt követően még évekig díjmentesen beváltják a koronát az Európai Unió közös pénzére. A máris „euró úrnak” titulált Tomás Prouza közölte: a fogyasztóvédelmi és kereskedelmi felügyelettel karöltve 2010 elején szigorúan ellenőrizni fogják az esetleges árfelkerekítő törekvéseket.
