Pécs lesz Európa kulturális fővárosa 2010-ben - jelentette be tegnap Bozóki András kulturális miniszter. Tájékoztatása szerint a kabinet változtatás nélkül fogadta el a 14 tagú nemzetközi tanácsadó testület javaslatát. A zsűri Pécset sorolta az első helyre, második Miskolc, harmadik Debrecen lett. A miniszter leszögezte: szakmai döntés született, és elképzelhetetlen, hogy a döntéshozókra politikai nyomás nehezedett volna. A kabinet Brüsszel elé terjeszti a döntést, ahol jövő tavasszal mondanak igent vagy nemet Pécs jelölésére. Bozóki András azonban nem tartja valószínűnek, hogy ne fogadnák el magyar javaslatot. Pécs egyébként a német Essennel vagy Görlitz-cel együtt viseli majd a címet (a németek Brüsszelre bízták, melyik várost választja), és elképzelhető az is, hogy csatlakozik hozzájuk Isztambul is, ha Törökország sikeresen veszi az uniós csatlakozás akadályait. (Nszab. 1., 4. old., NG 1., 2. old., MH 15. old., NSZ 6. old.)
