BUX 139848.57 0,16 %
OTP 45960 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A vasutak is fizessenek a késésért

2005. október 11. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Európai Parlament első olvasatban elfogadta a vasúti közlekedésről szóló, sorrendben immár a harmadik törvénycsomagot, amelynek egyik fő célja, hogy megállapítsa a késések miatt vagy más módon kárt szenvedett utasok kompenzálásának uniós minimumát. A tervezet szerint a törölt járatok, a késések, az eltűnt vagy megrongálódott csomagok miatt kártérítés illeti meg az utasokat. Egyórás késés fájdalomdíja a menetjegy árának 25 százaléka, de kétórás menetrend-túllépést már a jegyár 50, háromórást pedig 75 százalékával kell kompenzálni. Ha pedig a várakozás nagyon hosszúra nyúlik, a vasúttársaság köteles az utasok ellátásáról, esetleg szállásáról is gondoskodni.
Az új törvénycsomag része az a javaslat is, amely szerint a vonatvezetőknek egységes képzési és vizsgarendszert kell bevezetni, hogy az engedélyek az egész unióban érvényesek lehessenek. A jelenlegi gyakorlat szerint minden országban helyi vezető irányíthatja csak a szerelvényeket, a helycserék pedig nem csupán többletmunkát, de gyakran késést is okoznak.
A vasúti személyszállítás szabályozásának egységesítése várhatóan hosszú és sok vitával kísért folyamat lesz. Főként azoknak a tagállamoknak a részéről várható komoly ellenállás, amelyekben – mint például Franciaországban vagy a közép- és kelet-európai országokban – a vasúti közlekedés állami monopólium. Jacques Barrot, az EU közlekedési biztosa szerint az új csomag 2010 előtt várhatóan nem emelkedik törvényerőre.

Csaba Ferenc
Csaba Ferenc

Ez is érdekelhet