„Havonta 200-300 orvos távozik Csehországból külföldre” – mondta Martin Vedral, a Cseh Orvosi Kamara (CLK) egyik vezetője, hozzátéve: „A távozó orvosok számát úgy becsüljük fel, hogy összeadjuk az igényelt feddhetetlenségi igazolások számát. Ez az igazolás ugyanis gyakorlatilag csak egyetlen célt szolgál: jelesül a külföldi tartós munkaviszony elintézéséhez kell.” A Mladá Fronta Dnes által idézett Martin Vedral szerint a cseh orvosok fő külföldi célpontja Nagy-Britannia, emellett Ausztria, Németország és Norvégia is komoly vonzerővel bír. A külföldi kórházakban elsősorban aneszteziológusokra, sebészekre, továbbá szív- és plasztikai sebészekre van igény. A lap szerint a szigetország vonzereje két dologban rejlik: először is az ottani álláshelyekről legalább 5000 doktor hiányzik, a másik tényező a rendkívül magas, átszámítva évi 3–11 millió cseh koronányi (1 cseh korona=12 forint) fizetés.
A cikk új jelenségre is felhívja a figyelmet, ez pedig az angliai hétvégi ügyeletek jelentette lehetőség. Egy-egy hétvégi angliai ügyelet átlagosan 500 fontnyi fizetést jelent, de ez az összeg akár a háromszorosára is felkúszhat, miközben egy Prága–London közötti repülőjegy nem kerül többe 3500 cseh koronánál. A lap úgy tudja, hogy a hétvégi ügyeletek nyújtotta brit fizetés már a német orvosokat is vonzza, közülük a Német Orvosi Kamara adatai szerint mintegy 2600-an élnek ezzel a lehetőséggel.
Szlovákiából is távoznak az orvosok, azonban a távozók számottevő részének célpontja éppen Csehország, ahol havonta akár 10–15 ezer koronával is többet kereshetnek, mint otthon. Az utánpótlás másik ágát pedig a cseh egyetemeken tanuló szlovák hallgatók jelentik, akik tanulmányaik végeztével cseh kórházakban, rendelőintézetekben helyezkednek el.
