A NAPI Gazdaság cikke
Rendhagyó sajtótájékoztatóra került sor tegnap Brüsszelben az EU-pénzügyminiszteri találkozó peremén. Joaquin Almunia, a monetáris ügyek biztosa együtt jelent meg Draskovics Tibor pénzügyminiszterrel, és rövid nyilatkozatában lényegében megismételte az Európai Bizottság szerdai javaslatait a nagyarányú magyar deficit lefaragására. Ezután lapunk kérdésére elismerte, hogy az uniós pénzügyminisztereknek továbbított – és helybenhagyásukra váró – dokumentumban nem szerepel a GDP-arányos félszázalékos további megtakarítás, jóllehet az a tegnapi sajtóközleményben ott volt. Almunia ezek után távozott, hátrahagyva egy láthatóan megkönnyebbült magyar pénzügyminisztert.
Draskovics elmondta, hogy a kormány részben egyetért a brüsszeli javaslatokkal, tudomásul veszi, hogy érdemes (számszerűsítés nélkül) megemelni a költségvetésben egyébként szereplő vésztartalékot. Ennek képzésében minden tárca részt vesz, kivéve azokat a tételeket, amelyek mentesítést élveznek – most várható ezeknek a mentesítéseknek a felülvizsgálata. Draskovics nem ért egyet Brüsszellel abban, hogy több tényező is kockázatos a deficit lefaragását tartalmazó magyar konvergenciaprogramban. Így például szerinte alaptalan a félelem a közszféra bérfejlesztését illetően – a törvényi szabályozás eleve gátat szab a „bérek elfutásának”. A bizottság által szintén kockázatosnak ítélt adóreformról ez idő alatt nem lesz döntés, arra legkorábban 2006-ban lehet számítani, és akkor is csak azzal a feltétellel, hogy tartható lesz a költségvetési egyensúly javítása. A kormány elhalasztja a sürgető strukturális reformokat, mint a közigazgatásét vagy az egészségügyét, de a felsőoktatásban már várható kezdeményezés, bevezetve az önálló gazdálkodást és a külső tőke bevonásának szorgalmazását.
