BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Trükközik a kormány?

2004. október 18. hétfő, 07:44

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Hazánk az államháztartási hiány számítási módjának megváltoztatásával gyorsabban csökkenthetné a deficitet, így könnyebben elérhetővé válnának a maastrichti előírások. A módosítás lényege, hogy a magánnyugdíjpénztárakba befolyó összeget kieső bevételként könyvelnék el, ami a Pénzügyminisztérium (PM) számításai szerint az idén 168, jövőre pedig 211 milliárd forinttal csökkenthetné a hiányt. Az új, jelenleg Svédország, Hollandia és Lengyelország által is használt, metodika szerint az GDP-arányos áht-hiány az idén 4,5, jövőre 3,8, 2007-re pedig a - maastrichti kritériumokban foglalt 3 százalék alá - 2,4 százalékra csökkenne, szemben az konvergenciaprogramban szereplő 4,6, 4,1, illetve 3,1 százalékkal. Kérdés azonban, hogy az Eurostat áldását adja-e a változtatásra, jelenleg ismert állásfoglalása szerint ugyanis a magán-nyugdíjpénztári befizetésekkel nem csökkenthető a deficit. A hosszú távú befektetőket ez a megoldás nem téveszti meg: ha az Eurostat engedélyezi az új módszertant, a hiányadat pusztán statisztikailag javul majd, miközben a fundamentumok nem változnak. (NG 1., 3. old.)

Napi Online Gazdaság
Napi Online Gazdaság

Ez is érdekelhet