Az Európai Unió idén 10 millió euróval (2,5 milliárd forinttal) segíti az új magyarországi szőlőültetvényeket - döntött a borpiaci szabályozásért felelős brüsszeli testület. A támogatás feltétele, hogy az új ültetvénnyel megegyező nagyságú régi telepítést ki kell vágni, helyére pedig a minőségi bort termelő legjobb fajtákat kell telepíteni a történelmi borvidékeken. Magyar szakértők szerint a hazai ültetvények 80 százaléka "siralmas állapotban" van, így elkel a vérfrissítés. Idén egyébként előzetes becslések szerint az átlagosnál 20-25 százalékkal több, 710 tonna szőlő terem majd Magyarországon, amiből 4,7-4,8 millió hektó bor készíthető. A szőlő minősége a rossz idő miatt nem valami jó, és gondot okoz az is, hogy tavalyról a megszokottnál több, 3,2 millió hektó bor maradt raktáron. Az exportban sem igen bízhatunk, az ugyanis 1995 óta folyamatosan esik, és az akkori 1,3 millió hektóról tavalyra 743 ezer hektóra csökkent, idén pedig várhatóan a 700 ezret sem éri majd el. A túltermelést a felvásárlási árak is tükrözik: a tömegszőlő kilójáért 30-35, az illatos fajtákért 40-47 forintot fizetnek a felvásárlók. (VG, 3. old., NSZ, 5. old., MH, 9. old.)
