Nagyon valószínű, hogy májustól az unión kívüli országok polgárai akadálymentesen vásárolhatnak ingatlant Csehországban; ennek oka a csatlakozási szerződés szerencsétlen megfogalmazása – állítja az Euro cseh gazdasági hetilap legutóbbi száma. A szerződés ugyanis nem említi a harmadik országokat, ezért a szakértők úgy vélik, hogy mivel az EU-ban a tőkemozgás terén tilos a harmadik országok bárminemű korlátozása, ez Csehországra is azonnal vonatkozni fog. A cseh fél hiába korlátozná a harmadik országokbeli polgárokat, mivel az európai uniós jogrend a cseh felett áll.
Az Euro egy példával illusztrálta a problémát. Ha egy ukrán állampolgár 2004. május 1. után ingatlant vásárol Csehországban, akkor a kataszteri hivatalban elutasítják, hogy őt mint tulajdonost beírják a tulajdoni lapra. Ezt követően az ukrán polgár bírósághoz fordul, ám az utolsó állomás az Európai Bíróság lesz, amely azt hivatott eldönteni: az ügylet összhangban van-e az európai jogrenddel, vagy sem. A lap által megkérdezett ügyvéd szerint az Európai Bíróság valószínűleg az ukrán javára dönt majd. Az Európai Unió tagországainak állampolgárai ugyanakkor a csatlakozási szerződés értelmében öt évig nem vásárolhatnak ingatlant Csehországban. Ha azonban csak pihenési, üdülési célra vennének ingatlant, akkor elég a tartós vagy átmeneti letelepedési engedély felmutatása, ami könnyen beszerezhető.
A hetilap végkövetkeztetése: a szerződés felületes megfogalmazása miatt az az abszurd helyzet áll elő, hogy az ország uniós tagságát követően egy francia állampolgár nehezebben jut majd ingatlanhoz Csehországban, mint például egy ukrán. A hibáért a számlát pedig végül Csehországnak kell majd állnia.
