Az Európai Bizottság kérésére készült felmérés kiábrándultságról árulkodik. A megkérdezettek csak 48 százaléka – hat százalékponttal kevesebben, mint egy évvel korábban – értékelte úgy, hogy országa uniós csatlakozása jó döntés volt. A legoptimistábbak Luxemburgban és Írországban, ahol a lakosság 77, illetve 73 százaléka vélekedik pozitívan az EU-tagságról. A skála másik végén állnak a britek: 29 százalékuk rossz lépésnek tartja az ország uniós csatlakozását, és csupán 28 százalék elégedett a jelenlegi helyzettel. Ám az európaiak mégsem akarják felszámolni az Európai Uniót. A megkérdezetteknek több mint egyharmada (37 százalék) “rendkívül sajnálná”, ha feloszlatnák az uniót, ám ugyanennyien vannak azok is, akiknek mindegy, hogy az unió létezik-e vagy sem, 15 százalék pedig megkönnyebbülne, amennyiben megszűnne az Európai Unió.
A közös valuta is egyre népszerűtlenebb, híveinek aránya egy év alatt 6 százalékponttal csökkent. Jelenleg a lakosság 59 százaléka támogatja, az ellenzők aránya 35 százalék. A euróövezeten kívül maradt három uniós tagország közül csupán Dániában hajlanának az euró bevezetésére: a dánok 52 százaléka térne át az euróra. A többség Svédországban (54:41 százalék) és Nagy Britanniában (65:23 százalék) továbbra is mereven elutasítja az egységes pénz gondolatát.
