BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Brüsszelnek bűzlik a romániai autópálya-építés

Az Európai Bizottság megvizsgálja az amerikai Bechtel Group Inc. 2,5 milliárd dolláros romániai autópálya megbízását, melyet tender nélkül ítéltek oda az igen jó politikai kapcsolatokkal rendelkező társaságnak - írta az ft.com.

2004. február 5. csütörtök, 09:28

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Günther Verheugen a bővítésért felelős brüsszeli biztos azután kezdett vizsgálódni a 450 kilométeres autópályaprojekt dolgában, hogy bukaresti EU-diplomaták panaszt tettek a nem igazán átláthatóan bonyolított ügylet miatt.

Egy magas rangú brüsszeli illetékes szerint - idézi a Financial Times - "az egész ügy bűzlik, különösen azért, mert egyetlen nemzetközi pénzügyi intézmény se nyúlna hozzá egy ilyen ügylethez, mert nem volt nyílt közbeszerzési eljárás". A 2,5 milliárdos projekthez az USA állami támogatású Eximbankja 800 millió dollárral járul hozzá.

Az EU-beli diplomaták amiatt is haragszanak, mert a Bechtel-féle autópálya már az EU és Románia által közösen tervezett Bukarest-Budapest autópálya előtt megépülne. Attól tartanak, hogy a végén vagy az EU által támogatott sztrádából nem lesz semmi, vagy az igen rossz pénzügyi helyzetben lévő romániai kormányzat a két egyidőben nyugat felé épülő autópályával csak pénzt dob ki az ablakon.

Brüsszel már korábban arra hívta fel a figyelmet, hogy az üzleti transzparencia hiánya és a korrupció gátolhatja legnagyobb mértékben Románia 2007-es csatlakozását.

Bakonyi Attila
Bakonyi Attila

Ez is érdekelhet